| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Opodatkowanie stypendiów doktoranckich uzyskiwanych za granicą

Opodatkowanie stypendiów doktoranckich uzyskiwanych za granicą

Student pobierając prywatne stypendium zagraniczne zobowiązany jest do odprowadzenia podatku w Polsce. Zwolnienie z podatku dochodowego może dotyczyć wyłącznie stypendiów krajowych pobieranych ze środków publicznych lub samorządowych. Za państwowe stypendia zagraniczne przysługuje dieta jak za podróż służbową.

 

W ramach podatku dochodowego od osób fizycznych realizowana jest zasada nieograniczonego obowiązku podatkowego w związku z rezydencją na terytorium Rzeczpospolitej, co przekłada się na opodatkowaniu przychodów bez względu na źródło ich pochodzenia. Rezydentem jest osoba przebywająca w kraju dłużej niż 183 dni w roku, bądź taka dla której Polska stanowi centrum interesów osobistych lub gospodarczych. W braku tych przesłanek, do pozostałych osób fizycznych stosuje się zasadę źródła, której istota polega na opodatkowaniu przychodów osiągniętych na terytorium Rzeczpospolitej.

Jak rozliczyć podatek za pracę za granicą?


Brytyjczycy zwolnili- słusznie?


W stosunkach transgranicznych obrót wymusił na państwach rozwiązanie kwestii kolizji praw do nieograniczonego obowiązku podatkowego, który w sytuacji braku umowy bilateralnej powoduje podwójne opodatkowanie przychodów podatnika. Grupa posłów, którą reprezentował Józef Lassota z Platformy Obywatelskiej zgłosiła interpelację do Ministra Finansów w sprawie opodatkowania w Polsce stypendium doktoranckiego pochodzącego ze źródeł prywatnych, które pobierane było w Wielkiej Brytanii. Rząd brytyjski zwalnia podatników z obowiązku odprowadzenia podatku od stypendiów prywatnych. Posłowie zwrócili się do ministra o wyjaśnienie przyczyn odmiennej regulacji tego zjawiska na gruncie prawa polskiego.


Student ma swoje prawa w konwencji


Obowiązującą obecnie Konwencja z 20 lipca 2006 roku w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zawarta pomiędzy Rzeczpospolitą Polską, a Zjednoczonym Królestwem o kwestii studentów traktuje w art. 20. Stanowi on, iż świadczenia otrzymywane na utrzymanie się lub odbycie praktyki przez studenta, których źródło pochodzi spoza obszaru państwa odbywania praktyk, na jego obszarze zwolnione są od podatku. Ministerstwo tłumaczy, że dla możliwości zastosowania regulacji tego artykułu konwencji student musi posiadać status rezydenta innego państwa przez cały okres pobytu w państwie goszczącym, przebywać w nim wyłącznie w celu kształcenia lub odbycia praktyki, a płatności w związku z pobieranym stypendium muszą pochodzić ze źródła znajdującego się poza obszarem państwa goszczącego, co niekoniecznie musi oznaczać, iż chodzi tu o państwo rezydencji.

Kiedy zniesienie współwłasności podlega PIT


Stypendium w państwie goszczącym to inny dochód


Art. 20 nie znajdzie zatem zastosowania w stanie faktycznym przedstawionym w interpelacji, ponieważ źródło przychodu w związku z pobieranym stypendium znajdowało się na terytorium Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że w grę wchodzi jedynie norma z art. 21 konwencji, a zatem przychód zwolniony z podatku w Zjednoczonym Królestwie, według zasad ogólnych zostanie opodatkowany w Polsce.

Zapraszamy na forum PIT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »