| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jak przejść na ryczałt w przypadku utraty opodatkowania w formie karty podatkowej

Jak przejść na ryczałt w przypadku utraty opodatkowania w formie karty podatkowej

Świadczę usługi opodatkowane kartą podatkową. 20 czerwca br. wystawiłem fakturę VAT na kwotę 9850 zł i przekroczyłem limit roczny przychodu w kwocie 51 537 zł. Jakie w związku z tym mam obowiązki wobec urzędu skarbowego? Czy jeżeli spełnię warunki do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, to powinienem opodatkować tym podatkiem całą kwotę widniejącą na wystawionej fakturze? A może powinienem opodatkować tylko tę część, która przekraczała limit dla karty?

RADA

W przypadku utraty warunków uprawniających do opodatkowania w formie karty podatkowej ma Pan obowiązek zawiadomienia o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni od dnia utraty tego prawa. Jeżeli faktura, której wysokość spowodowała utratę prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej, została wystawiona 20 czerwca br., to powinien Pan zaprowadzić ewidencję przychodów od tego dnia (włącznie z tym dniem). Przychód z tej faktury, jak i z pozostałych faktur wystawionych tego dnia powinien zostać opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

UZASADNIENIE

Zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący m.in. działalność usługową lub wytwórczo-usługową określoną w części I tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną w tej formie mają obowiązek informowania w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego o zmianach, jakie zaszły w stosunku do stanu faktycznego podanego w złożonym wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej, które:

l powodują utratę warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej,

l mają wpływ na wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej, a w szczególności o zmianach: w stanie zatrudnienia, miejscu prowadzenia działalności, rodzaju i zakresu prowadzonej działalności.

W Pana przypadku obowiązek złożenia takiego zawiadomienia wynika z faktu utraty prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej na skutek przekroczenia kwoty limitu uprawniającego do korzystania z tej formy opodatkowania, o którym mowa w ust. 4 objaśnienia do części I załącznika nr 3 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zawiadomienie to powinien Pan złożyć najpóźniej w terminie siedmiu dni od dnia powstania okoliczności powodujących tego rodzaju zmiany.

Oprócz obowiązku poinformowania urzędu skarbowego o utracie warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej ma Pan również obowiązek, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków, zaprowadzić:

l ewidencję i płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli spełni Pan wymagane warunki dla tej formy opodatkowania, albo

l właściwe księgi i płacić podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W pytaniu deklaruje Pan chęć opodatkowania prowadzonej dalej działalności ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Odwołując się do przywołanych powyżej regulacji, należy stwierdzić, że jeżeli spełni Pan wymagania konieczne do opodatkowania w postaci ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, będzie Pan zobowiązany do zaprowadzenia ewidencji przychodów od dnia utraty warunków do opłacania karty podatkowej. Również od tego dnia ma Pan obowiązek opłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W związku z powyższym, w przedstawionej sytuacji, jeżeli faktura, której wysokość spowodowała utratę prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej została wystawiona 20 czerwca, powinien Pan zaprowadzić ewidencję przychodów włącznie z tym dniem. Przychód z tej faktury, jak i z pozostałych faktur, o ile były wystawione tego dnia, powinien zostać opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Podstawa prawna

l art. 23, art. 36, art. 39 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych - j.t. Dz.U z 2000 r. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588.


Marianna Kępska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Danuta Trochim

Księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK