| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jak rozliczyć samochód otrzymany w darowiźnie

Jak rozliczyć samochód otrzymany w darowiźnie

Prowadzę działalność gospodarczą. W jej ramach świadczę usługi organizacji imprez dla dzieci, prowadzenia zabaw i wystawiania teatrzyków dziecięcych. Kilka dni temu otrzymałam samochód osobowy do celów służbowych od spółki z o.o., w której wspólnikiem jest mój mąż. Samochód został przekazany na własność w formie darowizny.

Do tego samochodu planuję wykonanie przyczepy towarowej do przewożenia rekwizytów i scenografii. W związku z tym proszę o odpowiedzi na następujące pytania:

- Jak zaewidencjonować samochód (jest nowy, jego wartość wynosi 38 171,50 zł)?

- Jak go amortyzować?

- Jaką dokumentację dotyczącą użytkowania powinniśmy prowadzić?

- Jak rozliczać przejazdy i zakup paliwa?

RADA

Darowany samochód należy przyjąć do ewidencji środków trwałych (na podstawie umowy) i amortyzować od miesiąca następującego po miesiącu wprowadzenia samochodu do ewidencji. Stawka amortyzacyjna wynosi 20%. Wszelkie wydatki dotyczące zakupionego paliwa i przejazdów związane z danym samochodem mogą być zaliczane do kosztów bieżącej działalności. W związku z tym, że samochód będzie środkiem trwałym, nie ma potrzeby prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Przyczepa towarowa wykonana do otrzymanego samochodu, w zależności od jej wartości, będzie stanowiła odrębny środek trwały lub wyposażenie. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W umowie darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku (art. 888 Kodeksu cywilnego). Na skutek umowy darowizny nastąpiło, w tym przypadku, przeniesienie własności samochodu na Czytelniczkę.

Przepisy updof nie mają zastosowania do przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn (art. 2 ust. 1 pkt 3 updof). Czytelniczka prowadząca działalność gospodarczą nie zaliczy wartości otrzymanej darowizny do przychodów z tego źródła, jednak z tytułu otrzymanego w drodze darowizny samochodu powstanie obowiązek rozliczenia się z podatku od spadków i darowizn.

Nabyte w darowiźnie składniki majątku mogą być jednak zaliczane do środków trwałych w działalności gospodarczej. Amortyzacji podlegają bowiem stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2) maszyny, urządzenia i środki transportu,

3) inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu, zwane środkami trwałymi (art. 22a ust. 1 updof). W związku z tym, że otrzymany samochód jest Pani własnością, należy go przyjąć do ewidencji środków trwałych na podstawie zawartej umowy darowizny. Wartość początkową samochodu otrzymanego w formie darowizny należy ustalić według wartości rynkowej z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny określa tę wartość w niższej wysokości. W tym przypadku wartością początkową będzie podana w pytaniu wartość samochodu wynosząca 38 171,50 zł.

reklama

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »