| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Podwózka samochodem i użyczenie mieszkania podlegają opodatkowaniu

Podwózka samochodem i użyczenie mieszkania podlegają opodatkowaniu

Dzięki portalom internetowym i aplikacjom mobilnym oferującym możliwość znalezienia towarzysza na wspólny przejazd lub okazjonalny wynajem lokali, idea ekonomii współdzielenia staje się coraz bardziej popularna. Usługi świadczone z wykorzystaniem tego typu portali, pod względem podatkowym są traktowane tak samo jak te organizowane w tradycyjny sposób, a tym samym podlegają opodatkowaniu.

W interpelacji wskazano, że kierowcy powinni także rozliczać VAT według stawki 8%, jeśli w ciągu roku zarobią więcej niż 150 000 zł. Podkreślono przy tym, że osobom udostępniającym swój samochód prywatnie, nie przysługuje preferencyjna stawka VAT 4 %, do której mają prawo taksówkarze świadczący swoje usługi profesjonalnie.

Osoby udostępniające nieruchomości, ale nie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, mogą wybrać stawkę ryczałtowego PIT, która wynosi 8,5 %.

W zakresie VAT usługa najmu z zakwaterowaniem, jest objęta 8 % podatkiem (art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 i z poz. 163 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług).

Jednakże podatnicy mają szansę uniknąć zapłaty VATu w dwóch sytuacjach. Po pierwsze jeżeli ich obrót roczny nie przekroczy 150 000 zł (art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług), a po drugie jeżeli najem lub dzierżawa nieruchomości mieszkalnych nastąpi wyłącznie na cele mieszkaniowe (art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług).

Jak rozliczyć nieodpłatne udostępnienie samochodu zleceniobiorcy

Zaznaczono jednak, że ocena czy i na jakich zasadach w konkretnych przypadkach udostępnienie samochodu czy mieszkania podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wymaga szczegółowej analizy w każdym stanie faktycznym.

Jeżeli chodzi o konieczność zastosowania kas fiskalnych przez osoby oferujące wspólne przejazdy, to w odpowiedzi na interpelację przypomniano, że z chwilą rozpoczęcia wykonywania m.in. usług przewozów pasażerskich w samochodowej komunikacji oraz przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami, podatnik jest zobowiązany do rozpoczęcia ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących. Osoby wynajmujące mieszkania, mogą uniknąć konieczności korzystania z kas fiskalnych, pod warunkiem, że świadczenie usług w całości zostanie udokumentowane fakturą.

Ze względu na rosnącą popularność portali, których ułatwiają łączenie osób oferujących towary lub usługi z ich odbiorcami, taka działalność stała się konkurencyjna dla firm świadczących usługi w tradycyjny sposób. W poselskiej interpelacji wskazano, że osoby udostępniające wspólne przejazdy, mogą zarobić w ciągu miesiąca nawet kilka tysięcy złotych. Zazwyczaj od tego przychodu nie są odprowadzana ani podatki, ani składki ZUS, co negatywnie wpływa na budżet państwa. Minister finansów zaznaczył, że urzędom kontroli skarbowej zlecono dokładniejsze przyjrzenie się temu zjawisku i zwiększenie liczby kontroli w tym zakresie.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK