| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy wspólnicy ustalają przychód w przypadku uregulowania w formie niepieniężnej zobowiązania zaciągniętego przez spółkę osobową

Czy wspólnicy ustalają przychód w przypadku uregulowania w formie niepieniężnej zobowiązania zaciągniętego przez spółkę osobową

Jesteśmy wspólnikami spółki jawnej. Na potrzeby działalności prowadzonej przez spółkę została zaciągnięta pożyczka. Ponieważ spółka nie dysponuje wystarczającą ilością środków finansowych na spłatę pożyczki, wierzyciel zgodził się na uregulowanie zobowiązania z tytułu pożyczki poprzez wykonanie na jego rzecz usługi. Czy to prawda, że z tego tytułu jako wspólnicy spółki powinniśmy ustalić przychód do opodatkowania?

Tak. Taki obowiązek, po 1 stycznia 2015 r., ciąży również na wspólnikach spółki niemającej osobowości praw­nej, jeśli zobowiązanie zaciągnięte przez taką spółkę zostanie uregulowane poprzez wykonanie świadczenia nie­pieniężnego.

Zmianę w tym zakresie wprowadził ust. 2f nowo dodany do art. 14 updof ustawą nowelizującą z 29 sierp­nia 2014 r. Przepis ten stanowi, że zasady określone w art. 14 ust. 2e updof (również nowo dodanym), dotyczą­ce ustalania przychodu w przypadku uregulowania przez podatnika zobowiązania, w tym z tytułu zaciągniętej pożyczki (kredytu), poprzez wykonanie świadczenia niepieniężnego mają odpowiednie zastosowanie w przypad­ku wykonania świadczenia niepieniężnego przez spółkę niebędącą osobą prawną.

Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu udzielania pożyczek

Powinni Państwo zatem ustalić przychód do opodatkowania każdemu ze wspólników spółki, stosownie do udziału w zysku (czyli zgodnie z zasadami określonymi w art. 8 updof), biorąc za podstawę wartość wyższego ze świadczeń. Zasadą wynikającą z art. 14 ust. 2e updof jest bowiem ustalenie przychodu w wysokości odpowiada­jącej wartości zobowiązania uregulowanego w następstwie świadczenia niepieniężnego.

Jeśli jednak wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego jest wyższa niż wysokość zobowiązania uregulo­wanego tym świadczeniem, to przychód określa się w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego. Przy ustalaniu wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego ww. przepisy nakazują odpowiednie stosowanie art. 19 updof. Z ust. 3 tego przepisu wynika, że wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na pod­stawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględ­nieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Należy również podkreślić, że zgodnie ze zmienionym od 1 stycznia 2015 r. art. 14 ust. 3 pkt 1 updof do przy­chodów z działalności gospodarczej nie są zaliczane pobrane wpłaty lub zarachowane należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymane lub zwrócone pożyczki (kredyty), w tym również uregulowane w naturze, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Przepis ten reguluje więc skutki otrzymania lub zwrotu pożyczki (kredytu) w formie niepieniężnej, przesądzając że wartość otrzymanego świadczenia niepieniężnego odpowiadającego wartości zwróconej pożyczki (kredytu) nie stanowi przychodu do opodatkowania.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 8, art. 14 ust. 2e, ust. 2f i ust. 3 pkt 1, art. 19 ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 6 lit. b) i c) tiret pierwsze ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »