| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy środki otrzymane od agencji wykonawczych są przychodem

Czy środki otrzymane od agencji wykonawczych są przychodem

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Mam otrzymać środki finansowe od jed­nej z agencji wykonawczych w ramach programu pomocowego skierowanego do przedsiębiorców. Za­pewniono mnie, że ponieważ agencja ta otrzymuje na realizację programu środki z budżetu państwa, to nie będę ich musiał wykazywać w przychodach z działalności gospodarczej. Czy rzeczywiście otrzyma­ne przeze mnie środki od agencji nie będą podlegać opodatkowaniu PIT?

Tak. Od 2015 r. do przychodów z działalności gospodarczej nie są zaliczane kwoty otrzymane od agencji wyko­nawczych, jeżeli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa. O takie wyłączenie został poszerzony art. 14 ust. 3 updof poprzez dodanie pkt. 13 o przytoczonej wyżej treści.

Jaka jest wartość przychodu w przypadku uregulowania przez dłużnika zobowiązania w formie niepieniężnej

Zmianę tę w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadziła ustawa nowelizująca z 29 sierp­nia 2014 r. Zatem, jeśli faktycznie otrzyma Pan jako przedsiębiorca środki finansowe od agencji rządowej w ramach realizacji programu pomocowego i środki te na realizację tego programu będą pochodziły z budżetu państwa (tzn. agencja otrzyma je z budżetu na ten właśnie cel), to nie będzie Pan otrzymanej kwoty wykazywał w przycho­dach z prowadzonej działalności gospodarczej. Środki te nie będą więc podlegać opodatkowaniu podatkiem PIT.

Przypomnę, że w stanie prawnym obowiązującym do końca 2014 r. tego rodzaju przysporzenia również nie podlegały opodatkowaniu, ale tylko dlatego, że zostały wymienione w katalogu zwolnień podatkowych. Stanowiły one zatem przychód, ale wolny od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 47c updof. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku były kwoty otrzymane od agencji rządowych lub agencji wykonawczych, jeżeli agencje te otrzy­mały środki na ten cel z budżetu państwa.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Od 1 stycznia 2015 r. przepis ten został uchylony ustawą nowelizującą z 29 sierpnia 2014 r., gdyż ustawodawca postanowił wyłączyć tego rodzaju kwoty z przychodów, więc powyższe zwolnienie straciło rację bytu.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 14 ust. 3 pkt 13 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 6 lit. c) tiret trzecie ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Starowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK