| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jak ustalić koszt uzyskania przychodów w razie umorzenia udziałów objętych w spółce w wyniku wymiany udziałów

Jak ustalić koszt uzyskania przychodów w razie umorzenia udziałów objętych w spółce w wyniku wymiany udziałów

Objąłem udziały w spółce z o.o. w wyniku wymiany udziałów. Część moich udziałów ma zostać umorzona. Umorzenie zostanie przeprowadzone w początkowych miesiącach 2015 r. Czy rozliczając podatkowo to umorzenie, jako koszt uzyskania przychodów będę mógł uwzględnić wydatki poniesione przeze mnie na nabycie udziałów przekazanych spółce nabywającej w ramach wymiany udziałów? Podobno od 2015 r. jest to możliwe.

Tak. Od 1 stycznia 2015 r. wszedł w życie znowelizowany art. 23 ust. 1 pkt 38c updof. Po zmianie przepis ten zawiera jednoznaczne wskazanie, że wydatki poniesione przez wspólnika na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) przekazywanych spółce nabywającej w drodze wymiany udziałów stanowią koszt uzyskania przychodów nie tylko w przypadku zbycia, ale również w przypadku umorzenia otrzymanych za nie udziałów (akcji) spółki nabywającej. Usunięte zostały zatem istniejące wątpliwości dotyczące możliwości zaliczania ww. wydatków do kosztów podatkowych.

Dotychczas bowiem w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych brak było jednoznacznych regulacji potwierdzających taką możliwość, chociaż organy podatkowe nie kwestionowały odpowiedniego stosowania w takim przypadku art. 23 ust. 1 pkt 38c updof w brzmieniu obowiązującym do końca 2014 r.

Zasady ustalania kosztu uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce w zamian za aport

Potwierdzeniem jest tu m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 4 paździer­nika 2011 r. (sygn. ILPB2/415-732/11-3/WM).

W konsekwencji, ponieważ umorzenie zostanie przeprowadzone w początkowych miesiącach 2015 r., to na podstawie zmodyfikowanego ustawą nowelizującą z 29 sierpnia 2014 r. art. 23 ust. 1 pkt 38c updof będzie Pan mógł uznać za koszt uzyskania przychodu wydatki poniesione na nabycie udziałów będących przedmiotem wy­miany w momencie umorzenia udziałów uzyskanych w zamian za nie w drodze wymiany od spółki nabywającej.

Zasady ustalenia dochodu z tego umorzenia precyzuje natomiast zmieniony art. 24 ust. 5d updof. Z przepisu tego wynika, że dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest nadwyżka przychodu otrzyma­nego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo 1g, albo 1ł, albo art. 23 ust. 1 pkt 38, albo 38c updof.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Przepis ten stanowi także, że jeżeli wspomniane wyżej nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, to kosztami uzyskania przychodu są wydatki poniesione przez spadkodawcę lub darczyńcę na nabycie tych udzia­łów lub akcji.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 23 ust. 1 pkt 38c, art. 24 ust. 5d ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 12 lit. a) i pkt 14 lit. c) ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

WspolnyPozew.com

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK