| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jak ustalić koszt uzyskania przychodów w razie umorzenia udziałów objętych w spółce w wyniku wymiany udziałów

Jak ustalić koszt uzyskania przychodów w razie umorzenia udziałów objętych w spółce w wyniku wymiany udziałów

Objąłem udziały w spółce z o.o. w wyniku wymiany udziałów. Część moich udziałów ma zostać umorzona. Umorzenie zostanie przeprowadzone w początkowych miesiącach 2015 r. Czy rozliczając podatkowo to umorzenie, jako koszt uzyskania przychodów będę mógł uwzględnić wydatki poniesione przeze mnie na nabycie udziałów przekazanych spółce nabywającej w ramach wymiany udziałów? Podobno od 2015 r. jest to możliwe.

Tak. Od 1 stycznia 2015 r. wszedł w życie znowelizowany art. 23 ust. 1 pkt 38c updof. Po zmianie przepis ten zawiera jednoznaczne wskazanie, że wydatki poniesione przez wspólnika na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) przekazywanych spółce nabywającej w drodze wymiany udziałów stanowią koszt uzyskania przychodów nie tylko w przypadku zbycia, ale również w przypadku umorzenia otrzymanych za nie udziałów (akcji) spółki nabywającej. Usunięte zostały zatem istniejące wątpliwości dotyczące możliwości zaliczania ww. wydatków do kosztów podatkowych.

Dotychczas bowiem w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych brak było jednoznacznych regulacji potwierdzających taką możliwość, chociaż organy podatkowe nie kwestionowały odpowiedniego stosowania w takim przypadku art. 23 ust. 1 pkt 38c updof w brzmieniu obowiązującym do końca 2014 r.

Zasady ustalania kosztu uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce w zamian za aport

Potwierdzeniem jest tu m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 4 paździer­nika 2011 r. (sygn. ILPB2/415-732/11-3/WM).

W konsekwencji, ponieważ umorzenie zostanie przeprowadzone w początkowych miesiącach 2015 r., to na podstawie zmodyfikowanego ustawą nowelizującą z 29 sierpnia 2014 r. art. 23 ust. 1 pkt 38c updof będzie Pan mógł uznać za koszt uzyskania przychodu wydatki poniesione na nabycie udziałów będących przedmiotem wy­miany w momencie umorzenia udziałów uzyskanych w zamian za nie w drodze wymiany od spółki nabywającej.

Zasady ustalenia dochodu z tego umorzenia precyzuje natomiast zmieniony art. 24 ust. 5d updof. Z przepisu tego wynika, że dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest nadwyżka przychodu otrzyma­nego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo 1g, albo 1ł, albo art. 23 ust. 1 pkt 38, albo 38c updof.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Przepis ten stanowi także, że jeżeli wspomniane wyżej nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, to kosztami uzyskania przychodu są wydatki poniesione przez spadkodawcę lub darczyńcę na nabycie tych udzia­łów lub akcji.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 23 ust. 1 pkt 38c, art. 24 ust. 5d ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 12 lit. a) i pkt 14 lit. c) ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Jaworski

Specjalista do spraw IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK