| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy jest podatek od niemieckiej emerytury

Czy jest podatek od niemieckiej emerytury

Zamierzam przejść na emeryturę, która będzie mi wypłacana przez niemiecki fundusz emerytalny. Czy mieszkając w Polsce, będę musiał od takiej emerytury płacić w naszym kraju podatek?


Tak

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych przyjęto zasadę opodatkowania ogółu krajowych i zagranicznych świadczeń otrzymywanych przez polskich rezydentów podatkowych.

Ten status mają wszystkie te osoby, które posiadają na terytorium naszego kraju centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywają na tym terytorium dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Jeżeli zatem podatnik posiada podatkowy status rezydenta polskiego, wówczas jego emerytura wypłacana z niemieckiego funduszu będzie opodatkowana w Polsce. Objęcie emerytur wypłacanych za granicą krajowym podatkiem dochodowym może prowadzić do ich podwójnego opodatkowania. Niezbędne jest zatem odniesienie się do umowy polsko-niemieckiej o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie z jej art. 18 emerytury i podobne świadczenia otrzymywane przez osobę, mającą miejsce zamieszkania w jednym z państw, z drugiego państwa podlegają opodatkowaniu tylko w pierwszym z nich. Jednakże gdy emerytury wypłacane są z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych jednego państwa, podlegają opodatkowaniu tylko w drugim państwie. Podatnik nie sprecyzował, czy emeryturę będzie otrzymywał z niepublicznego funduszu emerytalnego, czy też z instytucji państwowej (odpowiednika krajowego ZUS-u). W pierwszym przypadku emerytura będzie opodatkowana tylko w Polsce, natomiast w drugim - tylko w Niemczech. W ten sposób umowa wyłącza podwójne opodatkowanie otrzymywanego świadczenia.

Jeżeli emerytura wypłacana w Niemczech, a opodatkowana w Polsce, przekazywana byłaby za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - Biura Rent Zagranicznych w Warszawie, wówczas zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy o PIT podmiot ten będzie pobierał zaliczki na podatek dochodowy. Natomiast emerytura przekazywana bezpośrednio podatnikowi będzie nakładała na niego obowiązek osobistego jej rozliczenia w deklaracji rocznej. W tym drugim przypadku niezbędna będzie również zapłata podatku za okres całego roku podatkowego.

dr Krzysztof Biernacki

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 3 ust. 1a, art. 35 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

• Art. 18 umowy między Rzeczypospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodów i od majątku podpisana w Berlinie 14 maja 2003 r. (Dz.U. z 2005 r. nr 12, poz. 90).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Biernacki

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »