| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Jak udokumentować fakt zmiany obowiązku podatkowego

Jak udokumentować fakt zmiany obowiązku podatkowego

Po wielu latach zamieszkiwania za granicą po przejściu na emeryturę zamierzam wrócić do Polski i tu zamieszkać. Dotychczas rozliczałem się z podatków za granicą. Po przeprowadzce do Polski zmieni się moja rezydencja podatkowa i to w Polsce będę zobowiązany się rozliczać z całości moich dochodów. Czy fakt zmiany obowiązku podatkowego muszę udokumentować w jakiejś określonej formie?

Nie.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje, w jaki sposób należy udokumentować fakt zmiany obowiązku podatkowego. Dlatego też należy przyjąć, że mogą to być wszelkie wiarygodne dowody.

Uczynienie z Polski kraju swojego miejsca zamieszkania w związku z przeprowadzką skutkującą przeniesieniem całego centrum interesów życiowych do tego właśnie kraju powoduje zmianę rezydencji podatkowej.

Oznacza to, że od tego momentu to w Polsce będzie ciążył na Panu nieograniczony obowiązek podatkowy. I to w Polsce będzie Pan odtąd zobowiązany rozliczać się z całości dochodów osiągniętych w roku podatkowym.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym nie precyzują jednak, w jaki sposób należy udokumentować fakt zmiany obowiązku podatkowego. Trzeba więc posiłkować się w tej kwestii regulacjami zawartymi w Ordynacji podatkowej, a konkretnie – jej art. 180 i 181.

Polecamy: Podatki 2011

Przepis art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej nakazuje dopuścić jako dowód wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.

Z kolei w art. 181 ustawodawca wymienił przykładowo, jakie dowody mogą być przyjęte w postępowaniu podatkowym. Mogą to więc być w szczególności:
- księgi podatkowe,
- deklaracje złożone przez stronę,
- zeznania świadków,
- opinie biegłych,
- materiały i informacje zebrane w wyniku oględzin,
- informacje podatkowe,
- inne dokumenty zgromadzone w toku czynności sprawdzających lub kontroli podatkowej, z zastrzeżeniem art. 284a § 3, art. 284b § 3 i art. 288 § 2, oraz
- materiały zgromadzone w toku postępowania karnego albo postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe.

Z powyższych regulacji wynika zatem, że z braku wyraźnych odmiennych wytycznych ustawowych fakt zmiany zakresu obowiązku podatkowego może być dowodzony za pomocą wszelkich wiarygodnych dowodów.

W przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej informacja o zmianie miejsca zamieszkania przekazywana jest obecnie również za pośrednictwem formularza NIP-3, który w razie braku numeru NIP należy złożyć jako zgłoszenie identyfikacyjne (tylko jeden raz) bądź posiadając już NIP – w razie np. zmiany miejsca zamieszkania – jako zgłoszenie aktualizacyjne.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

W związku jednak z planowanymi zmianami w zakresie nadawania i posługiwania się NIP w Polsce w momencie Pana przeprowadzki do Polski ww. obowiązki mogą już nie istnieć bądź obowiązywać w znacznie zmienionym zakresie ze względu na ich zniesienie bądź znaczącą modyfikację wskutek uchwalenia zmian w obowiązujących przepisach.

Podstawa prawna:
• art. 180 § 1, art. 181 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa - j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK