| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Umowy podatkowe z Jersey i Guernsey

Umowy podatkowe z Jersey i Guernsey

Polska podpisała pierwsze w historii umowy podatkowe z Jersey i Guernsey (autonomiczne podatkowo terytoria zależne Wielkiej Brytanii). Wcześniej podpisano umowy z inną z Wysp Normandzkich – Wyspą Man. Jeszcze nie wiadomo, kiedy umowy z Jersey i Guernsey wejdą w życie i od kiedy będą obowiązywać.

To kolejne  (po umowach z Wyspą Man) umowy podatkowe ograniczające możliwości korzystania przez polskich podatników z korzystnych uregulowań podatkowych europejskich rajów podatkowych.

Umowa z Guernsey wchodzi w życie od 1 listopada 2012 r. (Oświadczenie Rządowe z dnia 22 sierpnia 2012 r.; Umowa w Dz. U. z 2012 r., poz. 1050).

Umowa z Jersey wchodzi w życie również od 1 listopada 2012 r. (Oświadczenie Rządowe z dnia 22 sierpnia 2012 r.; Umowa w Dz. U. z 2012 r., poz. 1057).

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Jersey i Guernsey posiadają status dependencji Korony Brytyjskiej. Jest to forma zależności od Wielkiej Brytanii (taki status ma też Wyspa Man). Wyspy nie należą do UE i prowadzą samodzielną politykę podatkową. Ponadto sprawami administracyjnymi, sądownictwem, gospodarką oraz finansami zajmują się władze lokalne tych wysp. Wielka Brytania prowadzi jedynie sprawy zagraniczne i odpowiada za obronę tych terytoriów. Jersey ma własną walutę - funt Jersey wymienny 1:1 na funt brytyjski. Odrębne od UE, korzystne prawo podatkowe tych terytoriów stworzyło z nich europejskie raje podatkowe. Ale w od kilku lat Unia Europejska wymusza redukcję tych przyjaznych dla podatników z innych państw unormowań.

Źródło: Ministerstwo Finansów, Wikipedia.

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »