| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Umowy podatkowe z Jersey i Guernsey

Umowy podatkowe z Jersey i Guernsey

Polska podpisała pierwsze w historii umowy podatkowe z Jersey i Guernsey (autonomiczne podatkowo terytoria zależne Wielkiej Brytanii). Wcześniej podpisano umowy z inną z Wysp Normandzkich – Wyspą Man. Jeszcze nie wiadomo, kiedy umowy z Jersey i Guernsey wejdą w życie i od kiedy będą obowiązywać.

To kolejne  (po umowach z Wyspą Man) umowy podatkowe ograniczające możliwości korzystania przez polskich podatników z korzystnych uregulowań podatkowych europejskich rajów podatkowych.

Umowa z Guernsey wchodzi w życie od 1 listopada 2012 r. (Oświadczenie Rządowe z dnia 22 sierpnia 2012 r.; Umowa w Dz. U. z 2012 r., poz. 1050).

Umowa z Jersey wchodzi w życie również od 1 listopada 2012 r. (Oświadczenie Rządowe z dnia 22 sierpnia 2012 r.; Umowa w Dz. U. z 2012 r., poz. 1057).

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Jersey i Guernsey posiadają status dependencji Korony Brytyjskiej. Jest to forma zależności od Wielkiej Brytanii (taki status ma też Wyspa Man). Wyspy nie należą do UE i prowadzą samodzielną politykę podatkową. Ponadto sprawami administracyjnymi, sądownictwem, gospodarką oraz finansami zajmują się władze lokalne tych wysp. Wielka Brytania prowadzi jedynie sprawy zagraniczne i odpowiada za obronę tych terytoriów. Jersey ma własną walutę - funt Jersey wymienny 1:1 na funt brytyjski. Odrębne od UE, korzystne prawo podatkowe tych terytoriów stworzyło z nich europejskie raje podatkowe. Ale w od kilku lat Unia Europejska wymusza redukcję tych przyjaznych dla podatników z innych państw unormowań.

Źródło: Ministerstwo Finansów, Wikipedia.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK