| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Czy zasiłek na dziecko otrzymywany z zagranicy trzeba wykazać w zeznaniu PIT w Polsce?

Czy zasiłek na dziecko otrzymywany z zagranicy trzeba wykazać w zeznaniu PIT w Polsce?

Polacy mieszkający lub pracujący za granicą nabywają czasem prawo do otrzymywania zasiłku na dziecko. Zasiłek taki jest często wypłacany nawet wtedy, gdy rodzic z dzieckiem wrócą na stałe do Polski. Pojawia się wtedy pytanie, czy otrzymywane z zagranicy kwoty zasiłku na dziecko trzeba opodatkować w Polsce? Czy trzeba je wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym PIT?

Zdaniem polskich organów skarbowych, jeżeli dany zasiłek otrzymywany z zagranicy stanowi odpowiednik świadczenia rodzinnego w rozumieniu polskich przepisów, korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Dlatego też nie podlega wykazaniu w zeznaniu podatkowym.

O polskich zasiłkach rodzinnych można przeczytać w artykule Zasiłek rodzinny 2017/2018 - kryterium dochodowe

Zasiłek na dziecko z USA (childs benefis)

Wątpliwości co do opodatkowania w Polsce zasiłku na dziecko otrzymywanego z USA miała kobieta  posiadająca obywatelstwa polskie i amerykańskie został przyznany miesięczny zasiłek na dziecko (childs benefits) przez Social Security Administration USA. Zdaniem kobiety świadczenie to jest odpowiednikiem polskich świadczeń rodzinnych. Zasiłek jest wypłacany w 2017 roku czekami.W 2017 roku kobieta uczy się i mieszka na stałe w Polsce. W USA nie posiada żadnego majątku, tj. nieruchomości, czy samochodów.

Kobieta zwróciła się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o interpretację podatkową. Zapytała, czy ww. zasiłek na dziecko wypłacany przez Social Security Administration USA podlega opodatkowaniu w Polsce i należy go rozliczyć w zeznaniu podatkowym składanym w Urzędzie Skarbowym jako dochód do opodatkowania?

W dniu 4 października 2017 roku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z wnioskodawczynią, że nie musi ona opodatkować tego zasiłku w Polsce ani wykazywać go w polskim zeznaniu podatkowym.

Przy analizie zasad opodatkowania dochodów zagranicznych trzeba każdorazowo sięgnąć do odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Waszyngtonie w dniu 8 października 1974 r. (Dz.U. z 1976 r. Nr 31, poz. 178) nie zawiera odrębnego przepisu dotyczącego opodatkowania świadczeń, wypłacanych z systemu ubezpieczeń socjalnych Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Dlatego tego typu świadczenia podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, zgodnie z postanowieniami art. 5 ww. umowy („Ogólne zasady opodatkowania”).

Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej Polska ma prawo opodatkować, dochód uzyskany z tytułu świadczenia wypłacanego ze Stanów Zjednoczonych, osobie mającej miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Prawo to wynika z zapisu art. 5 ust. 3 ww. polsko-amerykańskiej umowy, zgodnie z którym państwu rezydencji przysługuje pełne prawo do opodatkowania dochodów osobie mającej na jego terytorium miejsce zamieszkania.

Jednak zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 8 polskiej ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są świadczenia rodzinne otrzymane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, dodatki rodzinne i pielęgnacyjne, zasiłki dla opiekunów otrzymane na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, świadczenia pieniężne otrzymane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, zasiłki porodowe otrzymane na podstawie odrębnych przepisów oraz świadczenia wychowawcze otrzymane na podstawie przepisów o pomocy państwa w wychowaniu dzieci.

Zatem jeżeli przyznane na podstawie regulacji obowiązujących w Stanach Zjednoczonych Ameryki świadczenie, stanowi odpowiednik świadczenia rodzinnego w rozumieniu polskich przepisów, to korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, a tym samym nie podlega wykazaniu w zeznaniu podatkowym.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Konieczny Grzybowski Polak sp. k.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK