| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Gdzie powinien się rozliczać Polak pracujący w Wielkiej Brytanii

Gdzie powinien się rozliczać Polak pracujący w Wielkiej Brytanii

Od stycznia 2005 r. do listopada 2008 r. mieszkałem i zarabiałem w Wielkiej Brytanii (stałe zatrudnienie). W tym czasie nie miałem żadnych dochodów w Polsce. Jestem kawalerem, nie mam dzieci. W tym czasie sporadycznie przyjeżdżałem do Polski na święta. Od listopada 2008 r. mieszkam w USA. Czy dochody z lat 2005-2008 muszę opodatkować w Polsce?

Zamiar stałego pobytu w danej miejscowości ma natomiast charakter subiektywny, ponieważ odnosi się do woli osoby. Należy jednak zauważyć, iż istnieją kryteria obiektywizujące zamiar stałego pobytu. Uznaje się na przykład, że podatnik wykazuje zamiar stałego pobytu w danej miejscowości, jeżeli miejscowość ta stanowi dla niego centrum jego życiowej działalności, ocenianej w aspekcie jego powiązań osobistych i gospodarczych.

Rozpatrując obowiązek podatkowy po 2006 roku należy wziąć pod uwagę przepisy podatkowe obowiązujące od 01.01.2007 r.

Zgodnie z art. 3 ust. 1a ww. ustawy za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

- posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

- przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

W świetle art. 4a ustawy o PIT, powołane przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska.

Nowa Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych (Dz. U z 2006 r. Nr 250, poz. 1840), tak samo jak poprzednia ww. umowa z 16 grudnia 1976 r. określiła zasady ustalania rezydencji podatkowej.

Definicja „osoby mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym sięPaństwie” odnosi się zatem bezpośrednio do określenia „miejscezamieszkania” przyjętego w ustawodawstwach wewnętrznych państw iuwzględnia różne formy więzi osobistej z państwem, które we własnymustawodawstwie ustala podstawę do nieograniczonego obowiązkupodatkowego.

W Pana przypadku należy stwierdzić, iż od stycznia 2005 r. do listopada 2008 r. nie posiadał Pan miejsca zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce, a na terytorium Wielkiej Brytanii.

Z Wielką Brytanią łączyły bowiem Pana ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze. U

Uwzględniając zapisy umowy między Rzeczypospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej należy stwierdzić, iż od listopada 2005 r. do października 2008 r. posiadał Pan w Polsce ograniczony obowiązek podatkowy.

Oznacza to, że podlegałby Pan w Polsce ewentualnie opodatkowaniu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Takich dochodów Pan, jak rozumiem nie uzyskał, więc nie zachodzi konieczność zapłaty podatku w Polsce.


Podstawa prawna:
Ustawaz 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 (tekst jednolity) – ostatnia zmiana Dz.U. z 2007 r., Nr 211, poz. 1549


Paweł Huczko

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ius Cogens

Pomoc prawna z zakresu prawa administracyjnego, cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »