| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Nowości w ustawie o PIT od 20 maja 2010 r.

Nowości w ustawie o PIT od 20 maja 2010 r.

Szybciej (bo już w następnym roku po roku zakończeniu zatrudnienia) będzie można przejść na tzw. samozatrudnienie i współpracując jako przedsiębiorca ze swoim byłym pracodawcą płacić PIT wg liniowej stawki 19%.

Dotąd jeżeli podatnik, który wybrał opodatkowanie stawką liniową, uzyskał:
- z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub
- z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które ten podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten tracił w roku podatkowym prawo do opodatkowania stawką liniową (art. 9a ust. 3 ustawy o PIT).

W takim przypadku był obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Teraz odpadł (został wykreślony z ustawy o PIT) warunek określony w ww. pkt 1, co oznacza, że wystarczy poczekać do stycznia następnego roku (po roku rozwiązania stosunku pracy), by bez obaw stosować do dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanie wg stawki liniowej 19%, a jednocześnie świadczyć usługi na rzecz byłego pracodawcy.

200 złotych (czyli o 100 zł więcej) wynosi od 20 maja 2010 r. limit wartości upominków (i innych nieodpłatnych świadczeń) wręczanych w celach promocyjnych i reklamowych przez przedsiębiorców swoim klientom i kontrahentom. Zatem dopiero w przypadku prezentów droższych niż 200 zł trzeba będzie wystawiać obdarowanemu PIT-8C.

Prezenty do 200 zł bez PIT-8C

Ustawa z dnia 18 marca 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 75, poz. 473), która przyniosła omawiane zmiany, dodała też art. 14 ust. 2 pkt 15 ustawy o PIT, zgodnie z którym przychodem z działalności gospodarczej są również środki funduszu innowacyjności, o którym mowa w art. 21 w ustawie z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. Nr 116, poz. 730) (w centrach badawczo-rozwojowych):
a) niewykorzystane w roku podatkowym, w którym zostały przekazane do tego funduszu, lub w ciągu roku podatkowego następującego po tym roku,
b) wykorzystane niezgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 21 ust. 8 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej,
c) w przypadku utraty przez podatnika statusu centrum badawczo-rozwojowego.

Nowe przepisy obowiązują od 20 maja 2010 r., z tym że art. 14 ust. 2 pkt 15 i art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o PIT (nieodpłatne świadczenia promocyjno-reklamowe) mają zastosowanie do uzyskanych dochodów (poniesionej straty) od dnia 1 stycznia 2010 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

TC Concept

Firma doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK