| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Przegrana sprawa w sądzie jest kosztem przedsiębiorcy

Przegrana sprawa w sądzie jest kosztem przedsiębiorcy

Czasem przegraną sprawę w sądzie może choć trochę osłodzić możliwość zaliczenia do kosztów wydatków poniesionych na ten spór.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Przy czym, szeroki katalog wyjątków określony w art. 23 tej ustawy, nie zawiera wyłączenia w przypadku kosztów poniesionych na zastępstwo procesowe.

Czy za ten rodzaj kosztów można uznać za wydatki poniesione w sądzie w sprawach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą?

Za koszty uzyskania przychodów należy uznać wydatki poniesione zarówno na opłaty sądowe jak i wynagrodzenie adwokata czy radcy prawnego jeżeli poniesione zostały w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Wobec powyższego uznać należy, że w kwestii możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów, nie będzie miał znaczenie fakt wygranej czy tez przegranej sprawy. Znaczenie odgrywać będzie jedynie okoliczność w jakim celu wydatki te zostały poniesione. Jeżeli tylko, celem poniesionych wydatków jest osiągnięcie, zachowanie lub zabezpieczenie przychodów, istnieje możliwość zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów. 

Za koszty uzyskania przychodów uznać też można wydatki na zastępstwo procesowe w związku z funkcjonowaniem firmy, jeżeli te mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. 

Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

Oczywiście trudno w tym przypadku wykazać powiązanie tych wydatków z konkretnym przychodem, to jednak, jeżeli wiążą się one z prowadzoną działalnością gospodarczą oznacza, że zostały poniesione dla ochrony ich interesów (pismo Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 15 października 2009 r. ITPB3/423-390/09/MK).

Nie mogą natomiast zostać uznane za koszty uzyskania przychodów, koszty egzekucyjne związane z niewykonaniem zobowiązań, a także grzywny i kary pieniężne orzeczone w postępowaniu karnym, karnym skarbowym, administracyjnym, w sprawach o wykroczenia.

Przedsiębiorca, którego dochód podlega opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych, poniósł koszty związane z obsługą prawną sprawy egzekucyjnej, w której był dłużnikiem. Czy koszty poniesione na adwokata w tej sprawie będzie można za koszty uzyskania przychodu?

Nie. Koszty egzekucyjne związane z niewykonaniem zobowiązań w myśl art. 23 ust. 1 p. 14 ustawy o PIT są wydatkami, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Szczygielski

 Ekspert rynku leasingowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK