| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulga internetowa we wspólnym rozliczeniu małżonków

Ulga internetowa we wspólnym rozliczeniu małżonków

Osoby korzystające z ulgi internetowej powinny pamiętać o należytym udokumentowaniu wydatków na internet. Wymóg ten nie omija małżonków, którzy dokonują wspólnego rozliczenia podatkowego. Jednocześnie częsta jest sytuacja, w której faktury za usługi internetowe kierowane są do jednego z małżonków podczas, gdy korzystają z tych usług oboje. Czy w takiej sytuacji oboje małżonkowie mogą skorzystać z ulgi? Odpowiedzi udzielił WSA w Kielcach w jednym ze swoich tegorocznych wyroków.

Rozdzielenie odliczeń prowadzi do podwyższenia limitu

Warto podkreślić, że uwagi sądu dotyczyły bardzo konkretnej sytuacji: małżonków, którzy dokonywali wspólnego rozliczenia podatkowego. Jednym z warunków dokonania takiego rozliczenia jest wymóg, by między małżonkami, przez cały rok podatkowy, istniała wspólność majątkowa (a nie rozdzielność, która może wynikać z intercyzy).

Chyba tylko w takim kontekście można mówić – jak to uczynił sąd – że małżeństwo stanowi „ekonomiczną jedność”. 


Wydaje się zatem oczywiste, że liberalne stanowisko WSA dotyczące zagadnień dokumentacyjnych nie dotyczy sytuacji, w której między małżonkami nie ma wspólności majątkowej.

Nie jest natomiast jasne, co powiedziałby WSA w sytuacji, gdy byłaby taka wspólność, ale – z jakichś powodów – małżonkowie nie dokonaliby wspólnego rozliczenia. Czy także wtedy faktura wystawiona na jedno z nich dawałaby prawo do dokonywania potrąceń przez oboje? Trudno o tym przesądzać. Skądinąd, sąd o tym nie mówił, bo nie było to potrzebne do rozstrzygnięcia sprawy.

Warto przy tym zauważyć, że zasady wyrażone w przedstawionym wyroku znalazły wcześniej aprobatę w wyroku WSA w Łodzi z 19 sierpnia 2009 r. (sygn. I SA/Łd 127/08) i – jak się zdaje – nie zostały zakwestionowane w żadnym innym orzeczeniu.

Jak udokumentować podwójną ulgę internetową dla małżonków

Wspomniany tutaj wyrok łódzki pozwala zrozumieć dodatkową korzyść, jaka płynie – dla małżonków – z rozdzielenia wydatków internetowych na dwie kolumny PIT-a: pozwala ono podwyższyć limit łącznych odliczeń.

Jak wiadomo, limit wynosi 760 zł w roku podatkowym, ale dotyczy pojedynczego podatnika, a nie małżeństwa jako całości. Dlatego, gdy każde z małżonków dokonuje odliczeń w swoim rachunku podatkowym (także w ramach łącznego opodatkowania) to limit dla obojga wynosi 1.520 zł.

W związku z tym WSA w Łodzi uznał, że małżonkowie mogą odliczyć pełną kwotę wydatków internetowych mimo że wyniosły one niemal 1 tys. zł., a – dodatkowo – faktury były wystawiane na jednego z nich, a nie na oboje.

Piotr Kaim jest doradcą podatkowym.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Talento

Firma konsultingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK