| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Odliczanie strat

Odliczanie strat

Poniosłeś straty w działalności gospodarczej lub obracając akcjami ? Fiskus ulży Ci w takich sytuacjach, pozwalając odliczyć straty od dochodu. Ale uwaga - rocznie nie odliczysz więcej niż 50% straty

Podejmując ryzyko inwestycyjne musimy liczyć się z tym, że niekoniecznie osiągniemy zyski. Niejednokrotnie okazuje się że, że zamiast dochodu z dane go źródła, przyniesie nam ono stratę.

Fiskus zezwala nam jednak zminimalizować skutki niezyskownych inwestycji poprzez odliczenie poniesionej straty z dochodu osiągniętego z tego samego źródła w pięciu kolejnych latach podatkowych.

29,90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

Wprowadza jednak ograniczenie co do wysokości obniżenia naszego dochodu w jednym roku podatkowym. Nie może ono bowiem przekroczyć w którymkolwiek z tych lat 50% kwoty straty.

Pan Andrzej Pluciński prowadzi jednoosobową firmę opodatkowaną według skali. Za 2009 r. osiągnął z działalności gospodarczej stratę w wysokości 20 000 zł. Natomiast w 2010 r. jego firma przyniosła dochód w wysokości 50 000 zł.

Rozliczając się za 2010 r. pan Pluciński może odliczyć od dochodu maksymalnie połowę straty z 2009 r., tj. 10 000 zł. Kwotę odliczenia z tego tytułu wpisze w rubryce 137 zeznania składanego na formularzu PIT-36.

Często nie pamiętamy o tym, że stratę wolno nam rozliczyć tylko z dochodami z tego samego źródła przychodów. Nie jest zatem możliwe rozliczenie straty np. z działalności gospodarczej z dochodami np. z najmu. Nie możemy też odliczyć własnej straty od dochodów małżonka w sytuacji, gdy rozliczamy się wspólnie z nim.

Pan Jerzy Lipiński jest przedsiębiorcą. W 2009 r. jego firma przyniosła stratę w wysokości 20 000 zł. W 2010 r. pan Lipiński również poniósł stratę z działalności. Natomiast jego żona osiągnęła z umowy o pracę dochód w wysokości 70 000 zł.

Pomimo, że za 2010 r. małżonkowie będą rozliczać się wspólnie, to nie mogą pomniejszyć dochodu pani Agnieszki Lipińskiej z umowy o pracę o połowę straty poniesionej przez jej męża w 2009 r. (tj. 10 000 zł) z działalności gospodarczej. Są to bowiem dwa różne źródła przychodów.

Nie możemy też obniżyć dochodu o straty wymienione wprost przez ustawodawcę w art. 9 ust. 3a ustawy o PIT, tj. o stratę z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw do nich oraz rzeczy ruchomych (wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT), dokonywanego poza działalnością gospodarczą oraz straty ze źródeł przychodów, z których dochody są wolne od podatku dochodowego.

Nie wolno nam pomniejszyć dochodu z oszczędzania na indywidualnym koncie emerytalnym (tzw. IKE) o straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych poniesionych w roku podatkowym oraz w latach poprzednich

avatar

2011-07-08 15:34 Zgłoś

a co w przypadku, gdy: - jestem zatrudniona na umowę o pracę - prowadzę działalność gospodarczą czy mogę odliczyć straty z lat ubiegłych od dochodu z tytułu umowę o pracę? niestety nie pozdrawiam Biuro Rachunkowe STRICTUS www.strictus.net

avatar

2011-07-08 15:33 Zgłoś

a co w przypadku, gdy: - jestem zatrudniona na umowę o pracę - prowadzę działalność gospodarczą czy mogę odliczyć straty z lat ubiegłych od dochodu z tytułu umowę o pracę? niestety nie pozdrawiam Biuro Rachunkowe STRICTUS www.strictus.net

avatar

2011-06-14 21:27 Zgłoś

Czy mam rozumieć, że jeśli w 2011 roku (rozliczanym do końca kwietnia 2012), uzyskam dochód(zysk)ze sprzedaży akcji to mogę odliczyć straty poniesione od 2006 do 2010 roku, czy może należy rozliczać 2007-2011 (pięć lat podatkowych)

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP29
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Monika Siwik

Specjalista ds. księgowości

Zostań ekspertem Infor.pl »