REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizny w rozliczeniu rocznym PIT - wyjaśnienia ekspertów resortu finansów

Darowizny w rozliczeniu rocznym PIT - wyjaśnienia ekspertów resortu finansów
Darowizny w rozliczeniu rocznym PIT - wyjaśnienia ekspertów resortu finansów
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedstawiamy kilka ciekawych zagadnień z zakresu rozliczania darowizn w rocznym zeznaniu podatkowym. Odpowiedzi na pytania podatników udzielili eksperci resortu finansów.

Jak rozliczyć darowiznę pieniężną dla członka rodziny

Dałam w formie darowizny mojemu bratu większą kwotę pieniędzy (na mieszkanie). Czy muszę tę kwotę uwzględnić wypełniając rozliczenie za 2014 rok. Dodam, że jestem rolnikiem i rozliczam się razem z mężem (jestem jako małżonek a nie podatnik), mamy dwoje dzieci i korzystamy z ulgi na nie. Właśnie w PIT/O natrafiłam na rubrykę o darowiźnie i obdarowanym.

Autopromocja

Odpowiedź ekspertów resortu finansów:

W załączniku PIT/O wykazuje się darowizny, które  podlegają odliczeniu od dochodu. Są to darowizny przekazanych na cele:

a) określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele, z zastrzeżeniem ust. 6e ustawy,

b) kultu religijnego,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

c) krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. nr 106, poz. 681, z późn. zm.), w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew określonego przepisami wydanymi na podstawie art. 11 ust. 2 tej ustawy

- w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu.

Nie podlegają odliczeniu od dochodu darowizny na rzecz osób fizycznych.

Zatem darowizna na przekazana przez Panią na rzecz brata nie podlega odliczeniu w rozliczeniu rocznym.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Czy można odliczyć darowiznę na rzecz fundacji bez statusu OPP

Mam pytanie w sprawie możliwości odliczenia kilku darowizn na rzecz fundacji bez statusu OPP. W roku 2014 przelałam trochę pieniędzy dla kilku fundacji, które podają na różnych portalach swój KRS (np. na Facebooku), ale nie ma ich w spisie OPP na stronie Ministerstwa. Nie jestem pewna, czy mam prawo odliczyć te wpłaty jako darowizny. Przykład: Fundacja Koty Katowic KRS 0000457138 ul. Adamskiego 14A/2 40-069 Katowice. Będę wdzięczna za poradę w mojej sprawie.

Odpowiedź ekspertów resortu finansów:

Możliwość odliczenia darowizny, w wysokości nie większej niż 6% dochodu, dotyczy darowizn przekazanych na cele pożytku publicznego, określone w przepisach ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom pozarządowym wskazanym w ww. ustawie lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego w innych niż RP państwach Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Odliczenie darowizny nie jest uzależnione od konieczności posiadania przez obdarowanego statusu Organizacji Pożytku Publicznego w postaci koniecznego wpisu do KRS. Warunkiem wystarczającym jest samo prowadzenie przez ten podmiot działalności pożytku publicznego w zakresie zadań określonych w przepisach ustawy o działalności pożytku publicznego.

Jeżeli fundacje, którym przekazała Pani darowiznę, działają w oparciu o w/w przepisy i płatności dokonała Pani przelewem na rachunek płatniczy lub inny rachunek obdarowanego, ma Pani prawo skorzystać z odliczenia.

Ulga z tytułu wychowywania dzieci 2014 / 2015

Jak rozliczyć darowiznę na rzecz jednostki sektora finansów publicznych

Czy darowizna przekazana na rzecz jednostki sektora finansów publicznych (szkoły publicznej, biblioteki publicznej, komendy policji, domu dziecka – którego organem założycielskim jest np. powiat) może być odliczona przez darczyńcę od jego dochodów w ramach zeznania rocznego PIT-36?

Odpowiedź ekspertów resortu finansów:

Odliczeniu od dochodu podlegają m.in. darowizny przekazane na: cele pożytku publicznego określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ww. ustawy lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż RP państwie UE lub EOG.

A zatem, warunkiem odliczenia darowizny na cele pożytku publicznego, jest przekazanie darowizny:

- prowadzącym działalność pożytku publicznego organizacjom pozarządowym, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego (t. j. organizacjom nie będącym jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, niedziałającym w celu osiągnięcia zysku, osobom prawnym lub jednostkom nie posiadającym osobowości prawnej, utworzonym na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacjom i stowarzyszeniom) lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego w innych niż RP państwach UE lub EOG,

- osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym działającym na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w RP o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego  ustawy o działalności pożytku publicznego),

- stowarzyszeniom jednostek samorządu terytorialnego (art. 3 ust. 3 pkt 2 ustawy o działalności pożytku publicznego),

- spółdzielniom socjalnym (art. 3 ust. 3 pkt 3 ustawy o działalności pożytku publicznego),

- spółkom akcyjnym i spółkom z ograniczoną odpowiedzialnością oraz klubom sportowym będącym spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857 i Nr 151, poz. 1014), które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich członków, udziałowców, akcjonariuszy i pracowników (art. 3 ust. 3 pkt 2 ustawy o działalności pożytku publicznego).

Jednostka sektora finansów publicznych (szkoła publiczna, biblioteka publiczna, komenda policji, dom dziecka), której organem założycielskim jest np. powiat nie jest organizacją pozarządową prowadzącą działalność pożytku publicznego, a zatem kwoty darowizny przekazanej na rzecz ww. jednostki nie mogą być odliczone od dochodu.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Jak skorzystać z ulgi na krew

Witam, moje pytanie dotyczy darowizny (krwi) - jestem studentem,  poniżej 26 roku życia - pracuję na umowę zlecenie - dochód roczny ok. 18000 zł. Czy odliczając darowiznę od dochodu (wartość krwi to 292,50 zł) uzyskam w efekcie większy czy mniejszy zwrot podatku?

Odpowiedź ekspertów resortu finansów:

Darowizna przekazana na cele krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi na podstawie przepisu art. 6 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi, jest odliczeniem od dochodu podlegającego opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. c ustawy o PIT.

Podatnikowi bezpłatnie oddającemu krew przysługuje odliczenie w wysokości ekwiwalentu za krew, ale do wysokości 6% dochodu rocznego uzyskanego przez podatnika. Wartość ta wpłynie na obniżenie podstawy opodatkowania i co do zasady powinno skutkować większym zwrotem (nadpłatą podatku) wynikającym z rozliczenia rocznego.

Źródło: Krajowa Informacja Podatkowa

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA