REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rolnicy ryczałtowi - odliczenie VAT od zakupów z okresu zwolnienia

Ewa Pasieczna
Biegły rewident
 e-agropodatki.pl
Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.
Rolnicy ryczałtowi - odliczenie VAT od zakupów z okresu zwolnienia
Rolnicy ryczałtowi - odliczenie VAT od zakupów z okresu zwolnienia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rolnicy ryczałtowi, którzy zamierzają zrezygnować ze zwolnienia z VAT, często zadają pytania dotyczące prawa do odliczenia podatku VAT od zakupów dokonanych w okresie zwolnienia, ale dotyczących płodów działalności rolniczej już opodatkowanej podatkiem VAT.

 Rolnik ryczałtowy rezygnuje ze zwolnienia podmiotowego z VAT

Na przykład rolnik, dotychczas ryczałtowy, złożył zawiadomienie o rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) - dalej: "ustawa o VAT" - od dnia 1 listopada 2013 r.

Autopromocja

W październiku tego samego roku nabył m.in. ciągnik, olej napędowy do tego ciągnika oraz nasiona i nawozy. W przypadku ciągnika od momentu zakupu nie był on jeszcze wykorzystywany, ponieważ wymagał remontu i przeprowadzenia kilku prac mających na celu przystosowanie do potrzeb rolnika, a więc nie był wykorzystywany na cele działalności zwolnionej.

Zakup paliwa był konieczny, w szczególności do przeprowadzenia testów oraz oceny sprawności ciągnika podczas wykonywania wskazanych prac. Nasiona, co prawda nabyte w okresie korzystania ze zwolnienia zostały wykorzystane również w okresie zwolnienia, ale faktycznie plony zostaną zebrane w późniejszym czasie i sama sprzedaż będzie dokonana przez rolnika jako podatnika VAT czynnego.

W sytuacji opisanej rodzą się następujące pytania:

1.      Czy w tej sytuacji rolnik może odliczyć podatek naliczony od tych wydatków w deklaracji VAT-7 za listopad?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2.      W jaki sposób można dokonać powyższych odliczeń w deklaracji VAT?

3.      W których pozycjach - czy na zasadach ogólnych, czy poprzez korekty?

Prawo do obniżenia podatku należnego powstaje u wszystkich podatników, o ile wykażą, że zakupy były związane z działalnością opodatkowaną, a warunek rejestracji niezbędny jest wyłącznie do skorzystania przez podatnika z prawa do obniżenia podatku należnego. Trzeba rozróżnić moment powstania prawa do odliczenia od momentu skorzystania z tego prawa.

W świetle tego orzeczenia sądowego art. 88 ust. 4 ustawy o VAT powinien być interpretowany w taki sposób, że prawo do odliczenia podatku przysługuje tylko podatnikom, którzy złożyli zgłoszenie rejestracyjne jako podatnicy VAT czynni. Jednakże w odniesieniu do zakupów dokonanych przed rejestracją, podatnik może skorzystać z prawa do odliczenia, po dopełnieniu formalności rejestracyjnych, o ile oczywiście wykaże, że zakupy te były związane z jego działalnością opodatkowaną.

 Zwrot VAT za materiały budowlane 2014

Podróże służbowe 2013 / 2014

Co to właściwie oznacza dla rolnika?

Dla rolnika, który dokonał rejestracji jako podatnik VAT czynny oznacza to, że po dokonaniu tej rejestracji, uzyska on uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych przed momentem rejestracji, oczywiście jeżeli zakupy te były związane wyłącznie z działalnością rolniczą opodatkowaną.

Wynika to wprost z generalnej zasady określonej w art. 86 ust. 1 ustawy, zgodnie z którą w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Czyli, jeżeli rolnik jest w stanie wykazać, że zakupy materiałów, które zużył do produkcji rolnej lub innych towarów i usług posłużyły już wyłącznie tej sprzedaży opodatkowanej po dokonaniu rejestracji, to ma prawo odliczyć podatek VAT z faktur otrzymanych przed dokonaniem rejestracji już w pierwszym okresie po rejestracji.

Natomiast jeżeli zakupy te były związane z działalnością rolną zwolnioną, jaką rolnik prowadził przed dokonaniem rejestracji czyli zwolnioną, to odliczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie w stosunku do 5-letniego lub 10-letniego okresu użytkowania, ale w odniesieniu jedynie do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł.

Odpowiadając na postawione pytania, fakt braku wykorzystania ciągnika w ramach działalności rolnej zwolnionej, uprawnia do stwierdzenia, że zakup ciągnika wiąże się tylko i wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną. W związku z tym podatnik może skorzystać z odliczenia całego podatku naliczonego. Odliczenie to nastąpiłoby w deklaracji VAT-7 za listopad, bądź za grudzień roku 2013. Odliczenie byłoby wykazane jako podatek od zakupu środków trwałych.

Plony rolne uzyskane dzięki zasiewom nasion zakupionych w okresie zwolnienia z podatku VAT, zostaną sprzedane dopiero w następnym roku, czyli w okresie występowania rolnika jako czynnego podatnika VAT. Zatem sprzedaż zrealizowana dzięki tym zasiewom będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W związku z tym podatnik ma prawo do odliczenia podatku od tych zakupów już w deklaracji VAT-7 za listopad lub za grudzień 2013 r.. Odliczenie byłoby wykazane jako podatek od zakupu towarów i usług pozostałych.

Brak numeru NIP na fakturach otrzymanych przed rejestracją

Na przeszkodzie rozliczenia podatku VAT od nabytych przed rejestracją towarów i usług nie stoi również brak NIP tegoż podatnika na fakturach (nie był w momencie nabycia czynnym podatnikiem VAT, czyli mógł nie mieć nadanego numeru NIP).

Z przepisów ustawy o VAT nie wynika, aby podatnik mógł być pozbawiony prawa do odliczenia podatku naliczonego ze względu na brak na fakturze jego numeru NIP. Brak numeru NIP nie może stanowić ograniczenia zasady neutralności VAT, zwłaszcza że po otrzymaniu przez podatnika numeru NIP, ma on możliwość uzupełnienia faktury poprzez jej skorygowanie.

Faktura otrzymana przed rejestracją, na której figuruje współmałżonek

Zdaniem organów podatkowych prawo od odliczenia podatku VAT od zakupów dokonanych przed rejestracją w ogóle nie przysługuje, jeżeli faktura została wystawiona na współmałżonka, który nie został później zgłoszony jako podatnik VAT czynny.

Na przykład gospodarstwo rolne jest prowadzone przez małżeństwo, w roku 2009 zakupiono maszynę, faktura została wystawiona na żonę. W roku 2010 małżeństwo podjęło decyzję o rezygnacji ze zwolnienia i o zarejestrowaniu się jako czynny podatnik VAT. Jako reprezentant gospodarstwa wybrany został mąż. Gdyby faktura z 2009 r. została wystawiona na męża, to miałby on prawo odzyskać VAT z tej faktury. Wystawienie faktury na żonę uniemożliwia, zdaniem organów podatkowych, realizację prawa do odliczenia.

Osobiście nie zgadzam się z taką interpretacją prawa do odliczenia. Moim zdaniem skoro gospodarstwo rolne prowadzone jest przez małżeństwo, które nie ma ustalonej rozdzielności majątkowej, to każdy z małżonków miał prawo do występowania jako nabywca i reprezentant tego gospodarstwa.

Skąd rolnik mógł wiedzieć, że za 2 lub 3 lata zdecyduje się zarejestrować jako podatnik VAT czynny i powinien był zadbać o to aby wszystkie faktury przed rejestracją również były wystawiane tylko na niego? Interpretacja dokonywana przez organy podatkowe jest profiskalna i jest niezgodna z zasadą proporcjonalności.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA