| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Czy podział majątku likwidowanej spółki podlega pcc

Czy podział majątku likwidowanej spółki podlega pcc

Wspólnicy spółki z o.o. planują jej likwidację. Po spłaceniu wierzycieli i zobowiązań publicznoprawnych pozostanie majątek spółki, który będą stanowić dwie nieruchomości. Każdy ze wspólników stanie się właścicielem jednej z nich. Czy taki podział majątku podlega pcc?

Nie.

W tym przypadku w związku z podziałem majątku likwidowanej spółki pomiędzy wspólników nie powstanie obowiązek w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zasady podziału między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli określa art. 286 kodeksu spółek handlowych. Podział ten nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli.

Majątek dzieli się między wspólników w stosunku do ich udziałów. Umowa spółki może jednak określać inne zasady podziału majątku.

Dopuszczalne jest rozliczenie się między wspólnikami w zakresie podziału majątku poprzez przekazanie poszczególnych składników majątku wspólnikowi bez konieczności jego spieniężania.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Podatkowi pcc podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
b) umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
c) (uchylona),
d) umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
e) umowy dożywocia,
f) umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
g) (uchylona),
h) ustanowienie hipoteki,
i) ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
j) umowy depozytu nieprawidłowego,
k) umowy spółki;
2) zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;
3) orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.

Polecamy: Jak założyć firmę

Należy podkreślić, że wymieniony wyżej katalog czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu jest zamknięty. Dlatego wszystkie niewymienione w nim czynności (takie jak np. podział majtku likwidowanej spółki) nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Tym samym przekazanie majątku wspólnikowi w związku z likwidacją spółki z o.o. nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Podstawa prawna
• art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - j. t. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »