| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy zysk ze sprzedaży walut podlega opodatkowaniu PIT

Czy zysk ze sprzedaży walut podlega opodatkowaniu PIT

Jestem osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Od kilku miesięcy dokonuję nieregularnych transakcji kupna i sprzedaży walut obcych za pośrednictwem swojego prywatnego rachunku bankowego (ostatnio głównie przez Internet z wykorzystaniem specjalnej aplikacji udostępnionej mi jako klientowi przez bank). Czy w przypadku osiągnięcia zysku na danej transakcji (przez którą rozumiem zakup i sprzedaż określonej waluty) podlega on opodatkowaniu PIT?

Tak.

W opisanej w pytaniu sytuacji dochód osiągnięty na transakcjach obrotu walutą będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W tych okolicznościach będzie on kwalifikowany jako osiągnięty z tzw. innych źródeł. Należy go zatem wykazać w zeznaniu rocznym.

Ustawodawca ustanowił zasadę powszechności opodatkowania, wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy o PIT

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

Zgodnie z tym przepisem opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o PIT oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Oznacza to, że wszelkie dochody niewymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych podlegają opodatkowaniu. 

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Zgodnie natomiast z definicją zawartą w art. 9 ust. 2 ustawy o PIT dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 tej ustawy nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych rozróżnia przychody uzyskiwane z poszczególnych źródeł, aby móc prawidłowo ocenić zasady opodatkowania, w pierwszej kolejności należy dokonać kwalifikacji osiągniętego przychodu do określonego źródła.

W tym przypadku należy rozstrzygnąć, czy osiągane przychody podlegają zaliczeniu do źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, czy też są osiągane jako przychody z tzw. innych źródeł (w której to kategorii mieszczą się wszystkie te przychody, które nie zostały wyłączone z opodatkowania, a których nie da się przypisać któremuś z pozostałych źródeł wymienionych w ustawie).

Z pytania wynika, że transakcji obrotu walutą dokonuje osoba nieprowadząca działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek z wykorzystaniem prywatnego rachunku bankowego. Są one realizowane ze zmienną częstotliwością, w sposób nieregularny.

W takich okolicznościach opisanym w pytaniu działaniom nie można przypisać cech stałości i regularności ani też nie noszą one cech zorganizowania, pomimo iż zasadniczo ich celem jest osiąganie zysku z obracania własnymi środkami pieniężnymi.
Nie są zatem w tym przypadku spełnione wymogi pozwalające uznać je za działalność gospodarczą i osiągane z tego tytułu przychody przypisać do tego właśnie źródła.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Atos

Międzynarodowy lider w branży usług informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK