| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy zysk ze sprzedaży walut podlega opodatkowaniu PIT

Czy zysk ze sprzedaży walut podlega opodatkowaniu PIT

Jestem osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Od kilku miesięcy dokonuję nieregularnych transakcji kupna i sprzedaży walut obcych za pośrednictwem swojego prywatnego rachunku bankowego (ostatnio głównie przez Internet z wykorzystaniem specjalnej aplikacji udostępnionej mi jako klientowi przez bank). Czy w przypadku osiągnięcia zysku na danej transakcji (przez którą rozumiem zakup i sprzedaż określonej waluty) podlega on opodatkowaniu PIT?

Tak.

W opisanej w pytaniu sytuacji dochód osiągnięty na transakcjach obrotu walutą będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W tych okolicznościach będzie on kwalifikowany jako osiągnięty z tzw. innych źródeł. Należy go zatem wykazać w zeznaniu rocznym.

Ustawodawca ustanowił zasadę powszechności opodatkowania, wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy o PIT

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

Zgodnie z tym przepisem opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o PIT oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Oznacza to, że wszelkie dochody niewymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych podlegają opodatkowaniu. 

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Zgodnie natomiast z definicją zawartą w art. 9 ust. 2 ustawy o PIT dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 tej ustawy nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych rozróżnia przychody uzyskiwane z poszczególnych źródeł, aby móc prawidłowo ocenić zasady opodatkowania, w pierwszej kolejności należy dokonać kwalifikacji osiągniętego przychodu do określonego źródła.

W tym przypadku należy rozstrzygnąć, czy osiągane przychody podlegają zaliczeniu do źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, czy też są osiągane jako przychody z tzw. innych źródeł (w której to kategorii mieszczą się wszystkie te przychody, które nie zostały wyłączone z opodatkowania, a których nie da się przypisać któremuś z pozostałych źródeł wymienionych w ustawie).

Z pytania wynika, że transakcji obrotu walutą dokonuje osoba nieprowadząca działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek z wykorzystaniem prywatnego rachunku bankowego. Są one realizowane ze zmienną częstotliwością, w sposób nieregularny.

W takich okolicznościach opisanym w pytaniu działaniom nie można przypisać cech stałości i regularności ani też nie noszą one cech zorganizowania, pomimo iż zasadniczo ich celem jest osiąganie zysku z obracania własnymi środkami pieniężnymi.
Nie są zatem w tym przypadku spełnione wymogi pozwalające uznać je za działalność gospodarczą i osiągane z tego tytułu przychody przypisać do tego właśnie źródła.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

IESE Business School

Informacje o IESE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »