| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy nabycie nieruchomości w drodze dożywocia powoduje konieczność zapłaty podatku PIT?

Czy nabycie nieruchomości w drodze dożywocia powoduje konieczność zapłaty podatku PIT?

Organy podatkowe konsekwentnie domagają się podatku od osób zawierających umowę dożywocia obliczanego według zasad dla zbycia nieruchomości. WSA stają z reguły po stronie podatników. Są to wyroki nieprawomocne. Ostatecznie interpretacja tych przepisów zależy od NSA.

Trzeba pamiętać, że w Polsce obowiązuje równolegle kilka systemów opodatkowania podatkiem dochodowym transakcji zbycia nieruchomości w zależności od daty nabycia nieruchomości.

Więcej na ten temat: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

W powołanej interpretacji nieruchomość została nabyta 17 grudnia 2009 r., w momencie zawarcia za spółdzielnią mieszkaniową umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego.

WSA wydają w sporach fiskusa z podatnikami zazwyczaj korzystne wyroki dla tych ostatnich. Są one zaskarżane przez organy podatkowe do NSA, który ostatecznie rozstrzygnie o sposobie interpretacji konsekwencji podatkowych umowy dożywocia.

Przykładem jest wyrok z 24 marca 2011 r. WSA w Szczecinie (sygn. akt SA/Sz 47/11). Sąd stwierdził w nim m.in., że umowa dożywocia jest umową odpłatną w rozumieniu prawa cywilnego.

Nie oznacza to jednak, że przeniesienie własności nieruchomości w ramach umowy dożywocia jest zbyciem odpłatnym w rozumieniu przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT.

W dniu zawarcia umowy dożywocia nie jest znana wartość dostarczanych dożywotnikowi środków utrzymania. Nie można więc ocenić jaka jest ich wartość, w takim przypadku wyliczenie podatku dochodowego jest niemożliwe. Jest to przekonująca interpretacja przepisów, ale ostatecznie muszą potwierdzić ją wyroki NSA.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK