| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Ubezpieczenie OC zarządu spółki – czy jest przychodem w PIT?

Ubezpieczenie OC zarządu spółki – czy jest przychodem w PIT?

Wydatki poniesione przez spółkę na wykupienie polisy OC dla niewskazanych imiennie członków jej organów nie będą stanowić dla ubezpieczonych przychodu z tytułu wykonywanej funkcji w rozumieniu przepisów ustawy o PIT. W rezultacie, na spółce nie będą ciążyły obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 27 lutego 2013 r. (nr ITPB2/415-1090/12/RS).

Sprawa dotyczyła spółki, która zdecydowała się zawrzeć umowę ubezpieczeniową, w której ubezpieczała od odpowiedzialności cywilnej niewskazanych imiennie członków swoich organów. Umowa ta została następnie potwierdzona polisą.

Na tle powyższego, spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, w której zapytała czy koszt związany z wykupieniem przedmiotowej polisy OC stanowi dla członków jej organów przychód z tytułu wykonywanej funkcji w rozumieniu art. 12 i art. 13 pkt 7 ustawy o PIT. Jeżeli odpowiedź na pierwsze pytanie będzie twierdząca, spółka chciała także dowiedzieć się w jaki sposób należy naliczyć przychód podlegający opodatkowaniu.

Jak zaksięgować w kpir koszty ubezpieczenia majątku

Czy ubezpieczony przez spółkę członek zarządu osiąga z tego tytułu dochód?

Zdaniem wnioskodawcy, z uwagi na fakt iż w polisie nie wskazano imiennie osób, na rzecz których zawarto umowę ubezpieczenia OC, niemożliwe jest naliczenie przychodu ze stosunku pracy lub przychodu z działalności wykonywanej osobiście.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał stanowisko spółki za prawidłowe. W wydanej interpretacji organ podkreślił, że krąg osób objętych ubezpieczeniem OC jest nieograniczony, co powoduje że na dzień zawarcia umowy ubezpieczenia oraz zapłacenia składki nie jest możliwe zidentyfikowanie osób nim objętych.

W związku z powyższym, wydatki poniesione przez spółkę na wykupienie polisy OC dla członków jej organów, nie będą stanowić dla osób ubezpieczonych przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem PIT.

Joanna Luty, konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Szajkowski

Konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »