| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Spłata cudzego kredytu nie uprawnia do zwolnienia z PIT

Spłata cudzego kredytu nie uprawnia do zwolnienia z PIT

Przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży lokalu na spłatę kredytu zaciągniętego przez inną osobę – nawet przez małżonka przed ślubem – nie stanowi wydatku na własne cele mieszkaniowe. Niemożliwe jest zatem z tego tytułu skorzystanie ze zwolnienia podatkowego. Prawo do niego ma jedynie ten, kto zawarł umowę kredytu.

Tak uznał 27 marca 2014 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w indywidualnej interpretacji podatkowej.

Małżonkowie spłacają kredyt zaciągnięty przed ślubem

W przedmiotowej sprawie stan faktyczny przedstawiał się następująco: para zawarła małżeństwo pod koniec 2008 r. Wcześniej, bo w 2007 r., jeden z przyszłych małżonków zaciągnął na budowę domu kredyt mieszkaniowy budowlano-hipoteczny, który - dopiero po wstąpieniu w związek - zaczął być spłacany z majątku wspólnego.

Już w trakcie trwania małżeństwa para nabyła prawo własności mieszkania na warunkach lokatorskiego prawa spółdzielczego, by następnie dokonać jego zbycia.

Wnioskodawczyni miała wątpliwość, czy raty kredytu spłacone po dacie zawarcia małżeństwa mogą zostać zakwalifikowane do ustawowej kategorii wydatków na cele mieszkaniowe podlegających zwolnieniu z opodatkowania.

Podstawa opodatkowania

Ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych określa, że sprzedaż nieruchomości  (a także innych praw majątkowych w przepisie wymienionych), która nastąpiła w oderwaniu od działalności gospodarczej, jest źródłem przychodu podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tych nieruchomości lub praw [art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c)]. W takim wypadku podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Warto nadmienić, że podatnik ma obowiązek, przy sporządzaniu corocznego zeznania podatkowego, wykazać wszelkie swoje dochody. Jednak dochód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i innych praw majątkowych stanowi odrębną kategorię i nie należy go łączyć z dochodami z innych źródeł.

Wydatki na cele mieszkaniowe pozwalają uniknąć PIT od przychodów ze sprzedaży nieruchomości

Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Wydatki mieszkaniowe – zwolnienie od opodatkowania

Przepis art. 1 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy o PIT dokonuje wyłączenia od konieczności opłacenia podatku. Ów wyłączenie dotyczy dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i innych praw majątkowych w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Takie zwolnienie jest możliwe, o ile,  począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe.

Ustawa zawiera enumeratywne wyliczenie wydatków mieszkaniowych, których realizacja powoduje zwolnienie z opodatkowania (art. 21 ust. 25). Jednym z tego rodzaju wydatków jest spłata kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika na własne cele mieszkaniowe przed dniem uzyskania przychodu (art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK