REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie spadku, gdy spadkodawca jest cudzoziemcem

Justyna Skwirowska
Opodatkowanie spadku, gdy spadkodawca jest cudzoziemcem / Fot. Fotolia
Opodatkowanie spadku, gdy spadkodawca jest cudzoziemcem / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Otrzymanie spadku z zagranicy może budzić wiele wątpliwości prawnych. Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn podatkowi podlega nabycie własności rzeczy znajdujących się na terytorium Polski lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Polski. Jeżeli jednak nabyte rzeczy znajdowały się za granicą lub prawa majątkowe były wykonywane za granicą, wówczas będą one również podlegać opodatkowaniu, jeżeli nabywca jest obywatelem polskim albo ma miejsce stałego pobytu w Polsce.

Kiedy spadkobierca ma obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn?

Jak wskazał ustawodawca w art. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko nabycie spadku znajdującego się w Polsce podlega obowiązkowi podatkowemu. Nabywając spadek z zagranicy także mamy obowiązek zapłaty podatku, jeżeli:

Autopromocja

1) w chwili otwarcia spadku spadkobierca jest obywatelem polskim albo

2) w chwili otwarcia spadku spadkobierca ma miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Identycznie ten artykuł rozstrzyga także kwestię darowizny otrzymanej z zagranicy. Jest ona opodatkowana w przypadku gdy: w chwili zawarcia umowy darowizny obdarowany był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Możemy tutaj wskazać stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w wyroku z dnia 26 lutego 2015 roku (sygn.akt VIII SA/Wa 708/14):

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Z powyższego artykułu wynika, iż aby powstał obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o podatku od spadków i darowizn niekoniecznie spadek bądź darowizna musi znajdować się na terytorium naszego kraju. Tak więc, w świetle tego przepisu, kryterium przesądzającym o powstaniu obowiązku podatkowego - nawet jeśli rzecz znajduje się poza terytorium RP albo prawo majątkowe wykonywane jest poza granicami RP - jest fakt posiadania przez nabywcę obywatelstwa polskiego lub miejsca stałego pobytu na terytorium RP. Zatem w sytuacji, nawet gdyby darowizna środków pieniężnych wykonana była na terenie Republiki [...], jak podnosi skarżąca, to obowiązek podatkowy z tytułu nabycia darowizny również by powstał właśnie w oparciu o wyżej wskazany art. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, bowiem skarżąca jest obywatelem polskim. Podkreślić w tym miejscu należy, że w świetle art. 1 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 2 ww. ustawy uzasadnione jest twierdzenie organu, że nabycie tytułem darowizny przez obywatela polskiego podlega podatkowi od spadków i darowizn bez względu na miejsce położenia rzeczy lub wykonywania praw majątkowych".

Moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku nabycia spadku z zagranicy

Moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku gdy dziedziczymy spadek z zagranicy może być dosyć problematyczny. Zgodnie z art. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn momentem powstania obowiązku podatkowego w przypadku spadku jest jego przyjęcie. W przypadku spadku z zagranicy jego przyjęcie należy oceniać zgodnie z prawem prawa obcego, na co wskazuje m.in. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w wyroku z dnia 11 września 2013 roku (sygn. akt I SA/Wr 790/13):

"Jeśli jednak dziedziczenie następuje - tak jak w rozpoznawanej sprawie - w oparciu o przepisy prawa obcego, mogą wystąpić istotne wątpliwości, jak ustalić moment powstania obowiązku podatkowego. W takiej sytuacji, aby zadośćuczynić wymogom zasady legalizmu (por. art. 7 Konstytucji RP i art. 120 Ordynacji podatkowej), organ podatkowy ma obowiązek wskazać w decyzji ustalającej zobowiązanie podatkowe konkretne przepisy prawa obcego, na podstawie których doszło do przyjęcia spadku, a więc podstawę prawną wystąpienia zdarzenia, od zaistnienia którego uzależnione jest powstanie obowiązku podatkowego".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

REKLAMA