| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Jak złożyć wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane, gdy posiada się faktury ze stawkami 22 i 23%?

Jak złożyć wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane, gdy posiada się faktury ze stawkami 22 i 23%?

W związku z wprowadzeniem podstawowej stawki VAT na poziomie 23% w 2011 roku wiele osób fizycznych ubiegających się o zwrot VAT za materiały budowlane może mieć problem z wyliczeniem kwoty zwrotu, jeśli posiadają faktury ze stawkami VAT 22 i 23%. Podpowiadamy jak to zrobić bez błędów.

Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468, z późn. zm), osoba fizyczna może ubiegać się o zwrot części wydatków poniesionych po 30 kwietnia 2004 roku na zakup materiałów budowlanych związanych z remontem bądź budową domu czy mieszkania, na które po wstąpieniu do UE stawka podatku VAT wzrosła  z 7% na stawkę podstawową.

Do końca 2010 roku wypełnienie wniosku nie było zbyt skomplikowane. Podatnikowi przysługiwał zwrot części podatku VAT za zakupione materiały, tj. równica między 7 a 22%, czyli 68,18% wartości podatku VAT widniejącego na fakturze.

Szczegółową listę materiałów budowlanych, od których można było odliczyć część VAT ogłosił Minister Transportu i Budownictwa w Obwieszczeniu z dnia 30 grudnia 2005.

Mimo podwyższenia podstawowej stawki VAT z 22 na 23%, zwrot za materiały budowlane przysługuje jedynie za różnicę między wysokością 7% VAT a 22%. Czyli kwota zwrotu nie wzrosła pomimo podwyższenia stawki VAT.

Od 1 stycznia 2011 sytuacja uległa znacznej zmianie. Dotychczasowa lista  została zastąpiona przez nową opublikowaną w Obwieszczeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r. z powodu zmiany klasyfikacji PKWIU z 2008 roku oraz podwyższeniem podstawowej stawki VAT do 23%.

Zwrot VAT za materiały budowlane w 2011 r. - nowy wykaz materiałów budowlanych

W związku z powyższym uległ także zmianie sposób obliczania kwoty zwrotu oraz sam formularz.

Za materiały budowlane zakupione w 2011 roku, na które stawka VAT wynosi 23%, przysługuje zwrot różnicy między stawką 22% a 7%.

Czyli mimo wzrostu VAT podatnik nie ma prawa do zwrotu różnicy między obecną stawką na dany materiał budowlany a stawką obowiązującą przed wejściem do UE, jedynie róznicy między stawką 22% a stawką przed wejściem do UE.

Jeżeli podatnik posiada faktury z 2011 roku ze stawką VAT 23% oraz z lat wcześniejszych ze stawką 22%, to wszystkie te wydatki prezentuje na jednym wniosku.

Od 1 września 2011 przy ubieganiu się o zwrot części VAT za materiały budowlane obowiązuje piąta wersja formularza VZM-1. Druk wypełniamy zależnie od daty złożenia pierwszego wniosku.

W przypadku, gdy złożyliśmy go przed 2011 rokiem, to wypełniamy część D.3.1, w której obliczamy przysługujący limit zwrotu; jeśli pierwszy wniosek złożyliśmy 1 stycznia 2011 bądź później, to wypełniamy część D.3.2.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK