| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Karta podatkowa > Czy karta podatkowa zawsze wyklucza wspólne rozliczenie małżonków

Czy karta podatkowa zawsze wyklucza wspólne rozliczenie małżonków

W maju 2009 r. zlikwidowałem działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej. Od trzech lat działalność zawieszana była w urzędzie skarbowym i nie osiągałem z tego tytułu dochodów. Dochody osiągałem tylko z umowy o pracę. Czy słusznie postąpiłem rozliczając się za 2009 rok wspólnie z małżonką?

NIE

Zasadą jest odrębne rozliczenie roczne małżonków. Jednak art. 6 ust. 2 ustawy o PIT przewiduje możliwość wspólnego rozliczenia dochodów osiąganych przez małżonków.

Małżonkowie, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa mogą być (na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym) opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c ustawy o PIT.

W tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków. Z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany.

Zgodnie z art. 6 ust. 3 ustawy o PIT zasada wyrażona w ust. 2 ma zastosowanie również, jeżeli jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany zgodnie z art. 27, lub osiągnął dochody w wysokości niepowodującej obowiązku uiszczenia podatku.

Jednak stosownie do art. 6 ust. 8 ustawy o PIT, wspólny sposób opodatkowania nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, mają zastosowanie przepisy art. 30c, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

Z treści art. 6 ust. 8 ustawy o PIT bezspornie wynika, że prawa do łącznego opodatkowania dochodów określonych w art. 9 ust. 1 i 1a pozbawieni zostali małżonkowie w sytuacji, gdy w roku podatkowym chociażby do jednego z nich miały zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Dlatego już sam fakt dokonania wyboru sposobu opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej, m.in. zryczałtowanym podatkiem dochodowym, stanowi przesłankę do utraty możliwości wspólnego opodatkowania dochodów obojga małżonków.

Na gruncie ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) obowiązuje zasada, że jeżeli do dnia 20 stycznia każdego roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania uważa się, że nadal prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną w tej formie, co – w odniesieniu do podatników, którzy złożyli wniosek o opodatkowanie w formie karty podatkowej – wynika wprost z treści art. 29 ust. 1 ustawy.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wolny

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »