| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > VAT > Czy pożyczka pieniędzy dla córki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych

Czy pożyczka pieniędzy dla córki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych

Zamierzam pożyczyć córce większą sumę pieniędzy. Czy pożyczka między matką a córką podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

NIE

Jest to czynność zwolniona z pcc. Ale żeby móc skorzystać ze zwolnienia, należy łącznie spełnić łącznie dwa następujące warunki:

1. złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych PCC-3 w urzędzie skarbowym właściwym dla pożyczkobiorcy w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy pożyczki,

oraz

2. udokumentować otrzymanie przez pożyczkobiorcę pieniędzy na rachunek bankowy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym (art. 9 pkt 10 lit. b upcc).

Jeżeli warunki te nie zostaną spełnione umowa pożyczki będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych wg stawki 2% ponad kwotę wolną 9637 zł (art. 7 ust. 1 pkt 4 i art. 9 pkt 10 lit. c upcc), o ile w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym zawarto przedmiotową umowę pożyczki, nie udzieliła Pani innych pożyczek córce.

Jeżeli w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym zawarto przedmiotową umowę pożyczki, udzieliła Pani innych pożyczek (nieobjętych zwolnieniem wynikającym

z art. 9 pkt 10 lit. b upcc), których łączna wartość w ww. okresie nie przekroczyła przedmiotowej kwoty wolnej, wtedy należy uwzględnić ich łączną kwotę (uwzględniając także ostatnio udzieloną pożyczkę).

Wtedy dopiero nadwyżkę udzielonych pożyczek ponad kwotę wolną – 9637 zł trzeba opodatkować według stawki 2%.


Podstawa prawna: ustawa z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 ze zm.).


Paweł Huczko

reklama

Ekspert:

Paweł Huczko

ekspert podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy pożyczka pieniędzy dla córki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych
Czy pożyczka pieniędzy dla córki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »