| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Zaniżanie obrotów się nie opłaca

Zaniżanie obrotów się nie opłaca

Podatnik pośredniczący w obrocie nieruchomościami nie wykazywał całości przychodów. Kontrola skarbowa wykazała, że suma ustalonych nieprawidłowości wyniosła 146 tys. zł z tytułu VAT oraz 116 tys. zł z tytułu PIT.

Podatnik prowadzący działalność polegającą na pośrednictwie w obrocie nieruchomościami znacząco zaniżał przychody. Nie wykazywał w nich kwot, jakie wynikały z umów, wystawiał faktury na zaniżone kwoty, a także nie wykazywał przychodów pomimo otrzymanych zapłat za wykonane usługi.

W trakcie postępowania zabezpieczono posiadane przez podatnika dokumenty i komputery, przy których pomocy prowadził działalność. W oparciu o m.in. dowody z przesłuchań świadków i analizę rachunku bankowego ustalono, że ogółem za badane lata podatnik zaniżył obroty prawie trzykrotnie. 

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Co więcej, za następne lata wykazał obroty dwukrotnie wyższe, niż w badanym okresie i to pomimo recesji na rynku nieruchomości. W toku postępowań kontrolnego i przygotowawczego przesłuchano około 220 świadków będących kontrahentami podatnika oraz uzyskano około 300 aktów notarialnych dotyczących transakcji zawartych za pośrednictwem należącej do niego agencji.

Kwota ustalonych nieprawidłowości wyniosła w zakresie VAT 146 tys. zł i w zakresie PIT 116 tys. zł. Podatnik złożył odwołania od wydanych decyzji.

Polecamy: VAT 2010

Źródło: Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Kontroli Skarbowej w Zielonej Górze

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »