| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Kiedy wygasa prawo do zwrotu nadpłaty?

Kiedy wygasa prawo do zwrotu nadpłaty?

Podatnikowi przysługuje zwrot nadpłaty, czyli nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku. Prawo do zwrotu nadpłaty nie jest jednak bezterminowe. Kiedy wygasa prawo do zwrotu nadpłaty?

Nadpłata powstaje w razie nadpłacenia lub nienależnego zapłacenia podatku (art. 72 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005 r., nr 8, poz. 60, z późn. zm.).

Nadpłatą jest także:

- kwota podatku pobrana przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej;
- kwota podatku pobrana przez płatnika lub inkasenta, jeżeli w decyzji dotyczącej odpowiedzialności płatnika lub inkasenta dotyczącej odpowiedzialności za niepobrany lub podatek pobrany a niewpłacony określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej.
- kwota zobowiązania zapłaconego przez osobę trzecią lub spadkobiercę, jeżeli w decyzji o ich odpowiedzialności podatkowej lub decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego spadkodawcy określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej.

Prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu (§ 1 art. 80 Ordynacji podatkowej).

Po upływie wskazanego wyżej terminu wygasa również prawo do złożenia wniosku o zaliczenie nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych oraz możliwość zaliczenia nadpłaty na poczet zaległych oraz bieżących zobowiązań podatkowych. 

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Złożenie wniosku o stwierdzenie nadpłaty, zwrot nadpłaty lub zaliczenie jej na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych przerywa bieg terminu do zwrotu nadpłaty. Oznacza to praktyce, że podatnikowi nie należy się oprocentowanie od nadpłaty.

Warto też podkreślić, co zaakcentował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z dnia 15 grudnia 2006 r., sygn. akt I SA/Kr 728/05, że dla rozpoczęcia biegu terminu przedawnienia nadpłaty konieczne jest ujawnienie nadpłaty.

Złożenie wniosku o stwierdzenie nadpłaty po upływie terminu powoduje wygaśniecie prawa do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty i bezprzedmiotowość postępowania. Niestwierdzona prawnie nadpłata nie może być wymagalna, a zatem nie rozpoczyna się w takim przypadku w ogóle bieg terminu przedawnienia prawa do zwrotu (zadysponowania) nadpłaty.

Wygaśnięcie prawa do żądania stwierdzenia nadpłaty powoduje, że nie jest możliwe dochodzenie zwrotu nadpłaty, której istnienia prawnie nie stwierdzono – podkreślił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. 

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Podatnik złożył wniosek o stwierdzenie i zwrot nadpłaty wraz ze skorygowanym zeznaniem. Jak takiej sytuacji należy liczyć pięcioletni termin do zwrotu nadpłaty?
W sytuacji złożenia wniosku o stwierdzenie i zwrot nadpłaty wraz ze skorygowanym zeznaniem, pięcioletni termin zwrotu nadpłaty nie jest liczony od dnia złożenia pierwotnego zeznania, czy też zapłaty podatku, a od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »