| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Terminy podatkowe > Terminy wynikające z przepisów o VAT - część I

Terminy wynikające z przepisów o VAT - część I

Każdy przedsiębiorca musi brać pod uwagę, że podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: VAT). Przepisy o tym podatku nakładają wiele obowiązków i wyznaczają terminy na ich wykonanie. Dotrzymanie terminów jest nie tylko konieczne z uwagi na przepisy karno-skarbowe, które przewidują karę za ich przekroczenie. Czasem dotrzymanie terminu po prostu się opłaca. Czasem skorzystanie z możliwości przesunięcia terminu się opłaca. Dlatego tak ważna jest znajomość terminów wynikających z ustawy i rozporządzeń dotyczących tego podatku.

Zasada ogólna:

Podatek należy płacić w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Wyjątki:

a. Mali podatnicy, którzy rozliczają się kwartalnie (patrz punkt 2) są obowiązani do zapłaty podatku w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy.
b. podatnicy, którzy wybrali rozliczanie się kwartalne i nie są małymi podatnikami są obowiązani do wpłacania zaliczek na podatek za pierwszy oraz za drugi miesiąc kwartału w wysokości 1/3 kwoty należnego zobowiązania podatkowego wynikającej z deklaracji podatkowej złożonej za poprzedni kwartał – w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym z kolejnych miesięcy, za które jest wpłacana zaliczka.(Więcej szczegółowych unormowań znajduje się w art. 103 ustawy o VAT)

4. Terminy do skorzystania z „ulgi na złe długi” w VAT

W przypadku wystąpienia u podatnika sytuacji, gdy wystawił fakturę, rozliczył wynikający z niej podatek należny ale nie otrzymał zapłaty w ciągu 180 dni od opływu terminu je płatności określonego w umowie lub na fakturze, może on, po spełnieniu dodatkowych warunków skorygować podatek należny.
Ustawodawca ograniczył to prawo dodatkowym terminem. Możliwość skorygowania podatku nie występuje gdy od daty wystawienia faktury upłynęły już dwa lata licząc od końca roku w którym została wystawiona.

Krzysztof Słapczyński
Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Podatkowego Renaty Mikulewicz
Wrocław, ul. Sokolnicza 5/20
tel. 071 797 88 57
raport@raport.wroclaw.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK