| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Kiedy świadczenie usługi menedżerskiej podlega VAT

Kiedy świadczenie usługi menedżerskiej podlega VAT

Świadczenie usługi menedżerskiej, która ma charakter samodzielnej działalności gospodarczej, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.Usługi menedżerskie z VAT


Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, wyrażonym w wyroku z dnia 24 września 2013 r. w sprawie o sygn. akt I SA/Gd/792/13, działalność członka zarządu świadczącego na rzecz spółki usługi menadżerskie nie spełnia przesłanek wyłączenia, o których mowa w art. 15 ust. 3 pkt. 3 ustawy z dnia 11 marca 200 4 r. o podatku od towarów i usług, w związku z czym podlega opodatkowaniu VAT. 

W rozpatrywanej przez WSA sprawie spółka powierzyła menedżerowi pełnienie funkcji członka zarządu w ramach wieloosobowego zarządu spółki. Zakres zarządzania obejmuje reprezentowanie oraz prowadzenie wszystkich jej spraw. Wszelkie czynności menedżer wykonuje w imieniu i na rzecz spółki. Zgodnie z kontraktem obowiązki z zakresu zarządzania menedżer powinien wykonywać ze starannością, jakiej wymaga się od firmy zajmującej się profesjonalnie zarządzaniem cudzymi interesami, i jest on odpowiedzialny za ewentualne niezachowanie takiej staranności.

Rozliczanie zaliczek w VAT po zmianach

WSA uznał, że działalność menedżera nie ma cech stosunku pracy, co uniemożliwia zastosowanie wyłączenia z VAT do kontraktu.

Zważywszy na fakt, że menedżer ponosi odpowiedzialność za wykonywane przez siebie usługi również względem innych podmiotów aniżeli sama spółka oraz ponosi ryzyko związane z brakiem wystarczającej staranności w podejmowanych działaniach nie można mieć wątpliwości, iż ponosi on tym samym ryzyko gospodarcze związane ze świadczonymi przez siebie usługami w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej. Ryzyko ekonomiczne znajduje z kolei odzwierciedlenie w konstrukcji wynagrodzenia, jakie przewidziano w kontrakcie menedżerskim. Jest ono bowiem w dużej mierze uzależnione od wyników osiąganych przez menedżera.

Czy w 2014 r. można wystawiać faktury wewnętrzne

Powołując się na opinię wydaną przez Rzecznika Generalnego M. G. Tesauro z dnia 4 czerwca 1991 r. do sprawy C-202/90 należy wskazać, że stosunek zlecającego ze zleceniobiorcą należy również badać w sposób pozwalający na ustalenie, czy i w jakim zakresie menedżer może swobodnie organizować swoją działalność, w szczególności przy doborze współpracowników bądź ustalaniu godzin pracy.

Postanowienia kontraktu menedżerskiego, a także specyfika stosunku łączącego menedżera ze spółką, o którym mowa w art. 3 ustawy kominowej, zakładały zaś daleko idącą samodzielność menedżera w ww. aspektach.

INFORFK: Nowe zasady powstawania obowiązku podatkowego w VAT >>

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK