| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Obowiązek podatkowy przy zakupie usług analiz medycznych od zagranicznego laboratorium

Obowiązek podatkowy przy zakupie usług analiz medycznych od zagranicznego laboratorium

Jesteśmy podmiotem leczniczym. Zawarliśmy umowę z podmiotem świadczącym usługi medyczne w Niemczech w zakresie wykonywania badań laboratoryjnych mających na celu nowoczesną diagnostykę alergii oraz mikroflory jelitowej oraz opracowania ich wyników w formie tekstowej i graficznej. Wyniki badań dla pacjentów opatrzone są oceną, interpretacją oraz propozycją dotyczącą terapii. Zawarta przez strony umowa określa również następujące po sobie okresy rozliczeniowe, których mają dotyczyć faktury wystawiane za wykonane na naszą rzecz usługi. Niemieckie laboratorium analiz medycznych nie posiada na terenie Polski siedziby, ani stałego miejsca prowadzenia działalności, dlatego wystawiane dla nas faktury zawierają adnotację, że zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT jest nabywca usługi. Kiedy powinniśmy rozpoznać obowiązek podatkowy z tytułu importu ww. usług?

Obowiązek podatkowy od usługi rocznej licencji

Z Państwa pytania wynika, że opisane usługi medyczne mają charakter usług ciągłych. Określili bo­wiem Państwo w umowie z niemieckim kontrahentem, że będą one rozliczane w następujących po sobie okresach rozliczeniowych. Usługi ciągłe nie zostały zdefiniowane w przepisach podatkowych. Przyjmu­je się jednak, że obejmują one czynności polegające na stałym (trwałym), powtarzalnym zachowaniu strony zobowiązanej do świadczenia tych usług przez pewien okres czasu, zgodnie z zawartą umową. Ponieważ kontrahent niemiecki pozostaje do Państwa dyspozycji przez pewien okres czasu (opracowy­wanie wyników odbywa się na bieżąco przez okres trwania umowy) należy uznać, że usługa wykonywana jest w sposób ciągły.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Moment powstania obowiązku podatkowego dla usług ciągłych precyzuje art. 19a ust. 3 ustawy o VAT, wskazując, co należy rozumieć przez ich wykonanie. Jeśli przyjęty przez strony okres rozliczeniowy jest nie dłuższy niż rok, to wówczas usługa jest uznawana za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności. Obowiązek podatkowy powstaje zatem w ostatnim dniu danego okresu rozliczeniowego. Nie ma więc znaczenia termin płatności, moment dokonania zapłaty ani data wystawienia faktury. Decyduje upływ okresu rozliczeniowego. Jeżeli natomiast okres rozliczeniowy jest dłuższy niż rok (usługa jest świadczona dłużej niż rok), to wówczas usługę uznaje się za wykonaną w ostatnim dniu roku kalendarzowego. Obowiązek podatkowy powstaje zatem w ostat­nim dniu danego roku. Także i w tym przypadku nie ma znaczenia termin płatności, moment dokonania zapłaty ani data wystawienia faktury. Przepisy ustawy o VAT obecnie nie przewidują odrębnych zasad powstawania obowiązku podatkowego w odniesieniu do nabywanych usług, rozliczanych na zasadzie ich importu. Zatem powyższe reguły będą miały w pełni zastosowanie przy rozliczaniu importu, opisanych w pytaniu, usług analiz laboratoryjnych nabywanych od niemieckiego laboratorium medycznego.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 3, art. 28b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Cymerman

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »