| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Import można rozliczyć w urzędzie innym niż polski

Import można rozliczyć w urzędzie innym niż polski

Jeśli procedura celna jest zakończona na terytorium innego państwa członkowskiego i tam towar dopuszczany jest do obrotu, import towarów jest dokonany w tym państwie.


Importem towarów jest przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Polski. Jeśli procedura celna jest zakończona na terytorium innego państwa członkowskiego i tam towar dopuszczany jest do obrotu, import towarów jest dokonany w tym państwie. Do zaimportowania towarów w państwie członkowskim może dojść, jeżeli podatnik jest w tym kraju czynnym podatnikiem od wartości dodanej bądź działa za pośrednictwem przedstawiciela podatkowego. Towar zostaje dopuszczony do obrotu z użyciem procedury celnej, stanowiącej dopuszczenie do obrotu z jednoczesnym wprowadzeniem na rynek krajowy towarów, które podlegają zwolnieniu z VAT w przypadku dostawy do innego państwa członkowskiego (tzw. import z kraju trzeciego z bezpośrednio następującą po nim dostawą wewnątrzwspólnotową).

Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem rozumie się przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju.

Dokonując interpretacji powyższego przepisu organy podatkowe (np. nr ILPP2/ 443-409/08-4/GZ), stoją na stanowisku, że w sytuacji przemieszczenia własnych towarów z innego państwa członkowskiego do Polski dla wykonywania w Polsce czynności opodatkowanych mamy do czynienia z transakcją zrównaną z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów (WNT). Sprowadzenie przez podatnika VAT towaru z kraju trzeciego, który został dopuszczony do obrotu w kraju Wspólnoty innym niż Polska, który następnie zostaje przewieziony do Polski, jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, które podlega opodatkowaniu w Polsce. Organy podkreślają, że przemieszczenie traktowane będzie jako WNT tylko wtedy, gdy przemieszczane towary są własnością podatnika, który wszedł w ich posiadanie (albo dokonał ich importu) na terytorium państwa członkowskiego, z którego transportowane są do Polski i będą służyły mu do wykonywania czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Oznacza to, że na podatniku nie ciąży wówczas obowiązek zapłaty polskiego VAT od importu towarów w innym kraju członkowskim, a opodatkowaniu w Polsce podlega jedynie przemieszczenie zaimportowanych towarów z kraju Wspólnoty do Polski. To z kolei rodzi skutki w zakresie obowiązku rozliczenia w kraju podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, który stanowi jednocześnie podatek naliczony, podlegający odliczeniu na zasadach ogólnych. W praktyce odbywa się to w taki sposób, że w deklaracji VAT wpisuje się tę samą kwotę podatku po stronie podatku naliczonego i należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru.

AGATA PIOTROWSKA-KOT

konsultant podatkowy w Kancelarii Tarwid, Liwanowska, Mazur i Partnerzy

reklama

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Arletta Bolesta

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »