| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy faktura korygująca do faktury elektronicznej musi być wystawiona w tym samym programie, co faktura pierwotna

Czy faktura korygująca do faktury elektronicznej musi być wystawiona w tym samym programie, co faktura pierwotna

Podatnik ma możliwość wystawienia elektronicznej faktury korygującej w innym programie niż program, w którym została wystawiona faktura pierwotna, pod warunkiem zagwarantowania autentyczności pochodzenia faktury i integralności danych.

Szczegółowe zasady dotyczące wystawiania faktur w formie elektronicznej zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz.U. Nr 133, poz. 1119).

Zgodnie z § 4 tego rozporządzenia faktury mogą być wystawiane, przesyłane i przechowywane w formie elektronicznej, pod warunkiem, że autentyczność ich pochodzenia i integralność ich treści będą zagwarantowane:

1) bezpiecznym podpisem elektronicznym w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130, poz. 1450 z późn. zm.) weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, lub
2) poprzez wymianę danych elektronicznych (EDI) zgodnie z umową w sprawie europejskiego modelu wymiany danych elektronicznych, jeżeli zawarta umowa, dotycząca tej wymiany, przewiduje stosowanie procedur gwarantujących autentyczność pochodzenia faktury i integralność danych.

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Polecamy: Kontrola podatkowa

Zgodnie z § 5 ust. 1 faktury korygujące oraz duplikaty do faktur wystawianych i przesłanych w formie elektronicznej przesyła się w tej samej formie, tzn. w formie elektronicznej.

W żadnym jednak przepisie rozporządzenia w sprawie faktur elektronicznych nie zostało określone, ani nie zostało zapisane wymaganie aby faktura korygująca do faktury pierwotnej wystawionej w formie elektronicznej była wystawiona przy pomocy tego samego programu. Istotne natomiast jest to, aby jak już zostało wskazane (§ 4 rozporządzenia) została zagwarantowana autentyczność pochodzenia faktury i integralność danych.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »