| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Jak gmina powinna dokonać korekty z powodu błędnego opodatkowania VAT sprzedaży gruntu niezabudowanego korzystającego ze zwolnienia

Jak gmina powinna dokonać korekty z powodu błędnego opodatkowania VAT sprzedaży gruntu niezabudowanego korzystającego ze zwolnienia

Sprzedaliśmy gminną działkę w trybie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami. Wystawiliśmy fakturę dokumentującą tę sprzedaż z 23% VAT, uznając, że jest to dostawa opodatkowana. Okazało się jednak, że dostawa tego gruntu spełnia warunki do zwolnienia z VAT, określonego w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT. Czy możemy wystawić fakturę korygującą tę sprzedaż i odzyskać niepotrzebnie zapłacony podatek?

Tak. W sytuacji, gdy popełnili Państwo błąd oceniając zasady opodatkowania, jakie powinny mieć za­stosowanie do opisanej w pytaniu transakcji sprzedaży nieruchomości, czego konsekwencją było opo­datkowanie tej transakcji podstawową stawką VAT zamiast zwolnienia, mają Państwo prawo skorygować swoją pomyłkę i odzyskać niepotrzebnie zapłacony podatek. Nie są bowiem w tym przypadku spełnione przesłanki do zastosowania sankcji będących konsekwencją potraktowania faktury dokumentującej tę sprzedaż jako wystawionej w trybie art. 108 ustawy o VAT.

Powinni to Państwo uczynić, wystawiając fakturę korygującą. Z art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT wynika bowiem wprost, że w przypadku gdy po wystawieniu faktury podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury, należy wystawić fakturę korygującą. A z taką właśnie sytuacją mamy tu do czynienia, gdyż Państwa błąd polegał na zastosowaniu opodatkowania sprzedaży według podsta­wowej stawki VAT zamiast zwolnienia z tego podatku.

Stanowisko to znajduje potwierdzenie w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 31 stycz­nia 2014 r. (sygn. ILPP1/443-997/13-2/MD), w którym czytamy:

(...) sprzedaż niezabudowanej działki, która nie była przeznaczona pod zabudowę (z planu zago­spodarowania przestrzennego wynika, że był to teren zieleni łęgowej) korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy. W konsekwencji Wnioskodawca winien dokonać korek­ty podatku i w przypadku, gdy sprzedaż była udokumentowana fakturą VAT, wystawić fakturę korygującą zmniejszającą kwotę podatku należnego wynikającą z faktury pierwotnej.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106j ust. 1 pkt 5 i ust. 2, art. 108 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Pasierbek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK