| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Temat: zwolnienie z VAT

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu zwolnienie z VAT. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące zwolnienie z VAT.

Kto może skorzystać ze zwolnienia z VAT w 2017 r.?

Aktualizacja: 05.01.2017

Przedsiębiorcy, których sprzedaż w 2016 r. nie przekroczyła 200 tys. zł, mogą skorzystać ze zwolnienie z VAT w 2017 r. W przypadku gdy w tym limicie zmieścili się też ci, którzy w ubiegłym roku przekroczyli stary limit (150 tys. zł) i musieli się zarejestrować jako podatnicy VAT czynni, mogą obecnie powrócić do zwolnienia. W tym celu muszą dokonać aktualizacji statusu w VAT do 9 stycznia. »

Czy usługi pomocnicze do usług finansowych i ubezpieczeniowych nadal korzystają ze zwolnienia z VAT?

Aktualizacja: 04.01.2017

Nowelizacji ustawy o VAT, która weszła w życie (poza nielicznymi wyjątkami) od 1 stycznia 2017 r. wprowadziła zmiany m.in. w zakresie zwolnienia z VAT w przypadku usług pomocniczych do usług finansowych i ubezpieczeniowych. »

Limity podatkowe dla przedsiębiorców na 2017 rok

Aktualizacja: 12.12.2016

W oparciu o kurs euro na pierwszy dzień roboczy października ustala się wiele limitów podatkowych istotnych dla prowadzących działalność gospodarczą w 2017 rok. Są to wartości określające m.in wysokość przychodów uprawniający do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, limit prowadzenia ksiąg rachunkowych czy też limit uprawniający do zwolnienia z VAT. »

Czynności dodatkowe związane z pożyczką a zwolnienie z VAT

Aktualizacja: 06.12.2016

Działalność pożyczkowa jest zasadniczo zwolniona z VAT. Zgodnie bowiem z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, zwalnia się z podatku usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę. »

Kształcenie zawodowe objęte szerszym zwolnieniem z VAT

Aktualizacja: 06.12.2016

Kraj członkowski UE ma obowiązek zwolnić od podatku, m. in. kształcenie zawodowe lub przekwalifikowanie, łącznie ze świadczeniem usług i dostawą towarów ściśle z taką działalnością związanych, prowadzone przez odpowiednie podmioty prawa publicznego lub inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie. Zwolnienia tego nie można natomiast uzależniać od wykonania świadczenia w formie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach – takie stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 14 września 2016 r. »

Obliczanie proporcji w VAT

Aktualizacja: 07.12.2016

Podatnik VAT, który prowadzi działalność mieszaną inaczej odlicza VAT z faktur dokumentujących jego zakupy, w sytuacji gdy tego, co kupuje, używa zarówno do czynności opodatkowanych, jak i do zwolnionych. Dotyczy to przykładowo faktur za internet, czy usługi księgowe. »

Usługi likwidacji szkód bez zwolnienia z VAT od 2017 r.

Aktualizacja: 06.12.2016

Ze zwolnienia od podatku VAT nie będą korzystać usługi stanowiące element usługi ubezpieczeniowej, które były świadczone przez podmioty trzecie na rzecz zakładów ubezpieczeń. Chodzi o usługi likwidacji szkód, które świadczone odrębnie nie stanowią usługi ubezpieczeniowej ani usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego. Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2017 r. »

Zwolnienie podmiotowe z VAT w 2017 roku

Aktualizacja: 06.12.2016

Minister finansów chce zwiększenia w 2017 roku limitu tzw. zwolnienia podmiotowego z VAT do 200 tys. zł wartości sprzedaży (do tego limitu nie wlicza się wartości podatku). Aktualnie limit ten wynosi 150 tys. zł. Taka propozycja została zawarta w projekcie tzw. dużej nowelizacji VAT, przygotowanym przez ministra finansów. Jednak wejście w życie tej zmiany zależy od zgody Komisji Europejskiej – Polska już wystąpiła o taką zgodę. »

Usługa bezpośredniej likwidacji szkód korzysta ze zwolnienia w VAT

Aktualizacja: 06.12.2016

Usługi likwidacji szkód mogą korzystać ze zwolnienia w VAT na podstawie art. 43 ust. 13 ustawy o VAT. Są bowiem właściwe i niezbędne do świadczenia usługi ubezpieczeniowej. »

Sprzedaż gruntu, na którym znajdują się części budynku posadowionego na działce sąsiedniej a VAT

Aktualizacja: 06.12.2016

W aspekcie prawnym fragment budynku usytuowany na sprzedawanej działce stanowi własność właściciela budynku z działki przylegającej, wobec tego w sensie prawnym następuje dostawa samego gruntu. W sensie ekonomicznym celem transakcji jest poprawa funkcjonowania działki sąsiedniej. W związku z tym należy uznać, że transakcja jest dostawą gruntu niezabudowanego i może korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT. »

Organizowanie nauki pływania dla dzieci i młodzieży jest zwolnione z VAT

Aktualizacja: 06.12.2016

Pływanie organizowane dla dzieci i młodzieży przez podmiot komercyjny jest zwolnione z VAT jako usługa edukacyjna. »

Faktoring – rozliczanie VAT

Aktualizacja: 30.08.2016

Faktoring, choć stanowi usługę finansową, nie podlega zwolnieniu z podatku VAT. Przepisy ustawy o VAT wyłączają bowiem z zakresu ww. zwolnienia podatkowego czynności polegające na ściąganiu długów. »

Złoto inwestycyjne – opodatkowanie PIT, PCC i VAT

Aktualizacja: 18.08.2016

Coraz więcej ludzi interesuje się zakupem złota – to dobry inwestycyjny krok. Warto jednak pamiętać o niejednolitej interpretacji przepisów dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) obciążającego dochody ze sprzedaży zakupionego złota. Co, kiedy i czy w ogóle należy płacić, podpowiadają eksperci Cafe Finance. »

Zwolnienie z VAT usług transportu sanitarnego finansowanego przez pacjenta

Aktualizacja: 06.12.2016

Dla zastosowania zwolnienia od podatku VAT w przypadku świadczenia usług transportu sanitarnego znaczenie ma jednoznaczne stwierdzenie, że są to faktycznie usługi transportu sanitarnego, tj. transportu chorych lub rannych osób specjalistycznymi środkami transportu, przez odpowiednio upoważnione podmioty, natomiast bez znaczenia pozostaje źródło pochodzenia środków finansowych na pokrycie tych wydatków. »

Pierwsze zasiedlenie a zwolnienie z VAT

Aktualizacja: 06.12.2016

Sprzedaż nieruchomości należy uznać za dostawę towarów już po pierwszym zasiedleniu i w związku z tym zostanie objęta zwolnieniem z podatku VAT. Nie ma przy tym znaczenia, że budynek ten nigdy nie został przez podatnika oddany do użytkowania w wyniku czynności podlegających opodatkowaniu, czyli np. do wynajmu. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Macuga

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »