reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Zwolnienie z VAT dla usług świadczonych przez nianie

Zwolnienie z VAT dla usług świadczonych przez nianie

Usługi opieki nad dzieckiem świadczone przez nianie są istotne z punktu widzenia możliwości godzenia kariery zawodowej wielu rodziców z ich obowiązkami rodzicielskimi. Z uwagi na duże zapotrzebowanie oraz kluczowe znaczenie tych usług, ustawodawca zdecydował się zwolnić usługi niani z podatku VAT. Jakie warunki powinny zostać spełnione, aby zwolnienie mogło zostać zastosowane?

Zwolnienie z VAT opieki nad dziećmi i młodzieżą - podstawa prawna, warunki

Ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. b), że zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez podmioty sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku do 3 lat. Przepis ustawy podatkowej nie wskazuje konkretnie, żeby zwolnieniem były objęte usługi niani. Wskazuje natomiast, że zwolnione są usługi wykonywane przez podmioty sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku do 3 lat. W celu ustalenia warunków, na jakich może być stosowane zwolnienie, konieczne jest odwołanie się do przepisów spoza ustawy o podatku od towarów i usług.

Zasady organizowania i funkcjonowania opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, jak również kwalifikacje osób sprawujących opiekę i warunki świadczonych usług reguluje ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (zwana dalej „ustawą o opiece”). Zgodnie z przepisem art. 2 ust. 1 tejże ustawy, opieka nad dziećmi w wieku do lat 3 może być organizowana w formie żłobka lub klubu dziecięcego, a także sprawowana przez dziennego opiekuna oraz nianię.

Jak stanowi przepis art. 50 ust. 1 ustawy o opiece, nianią jest osoba fizyczna sprawująca opiekę nad dziećmi na podstawie umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Taka umowa o świadczenie usług nazywana jest „umową uaktywniającą”. Umowa uaktywniająca jest zawierana w formie pisemnej między nianią a rodzicami albo rodzicem samotnie wychowującym dziecko. Zatem niania może działać jedynie w oparciu o umowę zawartą w formie pisemnej. Ustawa o opiece wskazuje, jakie informacje powinna zawierać umowa uaktywniająca oraz jakie kwestie regulować. Zgodnie z przepisem art. 50 ust. 4 ww. ustawy, umowa uaktywniająca określa w szczególności:

  1. strony umowy;
  2. cel i przedmiot umowy;
  3. czas i miejsce sprawowania opieki;
  4. liczbę dzieci powierzonych opiece;
  5. obowiązki niani;
  6. wysokość wynagrodzenia oraz sposób i termin jego wypłaty;
  7. czas, na jaki umowa została zawarta;
  8. warunki i sposób zmiany, a także rozwiązania umowy.

Co istotne, niania sprawuje opiekę nad dziećmi w wieku od ukończenia 20 tygodnia życia (art. 50 ust. 2 ustawy o opiece). Nad dziećmi w wieku od ukończenia 20 tygodnia życia opiekę może sprawować również dzienny opiekun.

Wobec powyższego, niania może skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT dla świadczonych przez siebie usług, pod warunkiem, że są świadczone w zakresie opieki nad dziećmi od 20 tygodnia życia na podstawie pisemnej umowy uaktywniającej. Co więcej, zwolnieniem mogą być objęte również dostawa towarów i świadczenie usług ściśle związane z usługą opieki. Przykładowo mogą to być niezbędne do sprawowania opieki artykuły dziecięce, czy higieniczne.

Paweł Terpiłowski, Radca prawny, Kierownik Zespołu ds. Podatków Pośrednich ECDP TAX Żuk Komorniczak i Wspólnicy sp. k.

Polecamy: VAT 2020. Komentarz

Polecamy: Biuletyn VAT

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama