| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Jakie dane powinny być na fakturze wystawianej przez oddział spółki

Jakie dane powinny być na fakturze wystawianej przez oddział spółki

Utworzyliśmy oddział naszej spółki w innej miejscowości. Zgłosiliśmy go do Krajowego Rejestru Sądowego. Oddział, jako wewnętrznie wyodrębniona jednostka, nie będzie miał własnego NIP. Czy w związku z tym na fakturze powinniśmy zamieszczać dane oddziału (nazwę i adres oddziału) i NIP jednostki macierzystej?

Nie. Faktura z takimi danymi nie będzie prawidłowo wystawiona, gdyż nazwą wystawcy faktury nie może być nazwa (firma) oddziału. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podmiotem identyfi­kowanym na podstawie numeru identyfikacji podatkowej jest jednostka macierzysta. Tym samym, jest ona obowiązana do podawania swojej nazwy wraz z numerem identyfikacji podatkowej oraz adresem na wszelkich dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych oraz niepodatkowych należności budżetowych.

Ponadto, numer identyfikacji podatkowej nie może być używany w oderwaniu od nazwy podmiotu oraz jego adresu, który występuje w decyzji o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej.

Dlatego też na fakturach VAT dokumentujących zbycie lub na­bycie towarów i usług przez oddział powinny się znaleźć dane jednostki macierzystej (jej nazwa i adres) wraz z jej numerem NIP. Nie może na nich figurować wyłącznie nazwa oddziału.

Należy podkreślić, że przepisy nie zakazują umieszczania na fakturze dokumentującej sprzedaż lub naby­cie przez oddział określonych towarów i usług dodatkowo, obok danych podatnika, którym w tym przypadku jest jednostka macierzysta, również danych identyfikujących ten oddział (ze wskazaniem jego nazwy oraz adresu).

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 106b ust. 1 pkt 1 art. 106e ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK