| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Jakie dane powinny być na fakturze wystawianej przez oddział spółki

Jakie dane powinny być na fakturze wystawianej przez oddział spółki

Utworzyliśmy oddział naszej spółki w innej miejscowości. Zgłosiliśmy go do Krajowego Rejestru Sądowego. Oddział, jako wewnętrznie wyodrębniona jednostka, nie będzie miał własnego NIP. Czy w związku z tym na fakturze powinniśmy zamieszczać dane oddziału (nazwę i adres oddziału) i NIP jednostki macierzystej?

Nie. Faktura z takimi danymi nie będzie prawidłowo wystawiona, gdyż nazwą wystawcy faktury nie może być nazwa (firma) oddziału. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podmiotem identyfi­kowanym na podstawie numeru identyfikacji podatkowej jest jednostka macierzysta. Tym samym, jest ona obowiązana do podawania swojej nazwy wraz z numerem identyfikacji podatkowej oraz adresem na wszelkich dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych oraz niepodatkowych należności budżetowych.

Ponadto, numer identyfikacji podatkowej nie może być używany w oderwaniu od nazwy podmiotu oraz jego adresu, który występuje w decyzji o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej.

Dlatego też na fakturach VAT dokumentujących zbycie lub na­bycie towarów i usług przez oddział powinny się znaleźć dane jednostki macierzystej (jej nazwa i adres) wraz z jej numerem NIP. Nie może na nich figurować wyłącznie nazwa oddziału.

Należy podkreślić, że przepisy nie zakazują umieszczania na fakturze dokumentującej sprzedaż lub naby­cie przez oddział określonych towarów i usług dodatkowo, obok danych podatnika, którym w tym przypadku jest jednostka macierzysta, również danych identyfikujących ten oddział (ze wskazaniem jego nazwy oraz adresu).

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 106b ust. 1 pkt 1 art. 106e ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK