| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Kwoty na fakturze podane w euro - zasady przeliczania

Kwoty na fakturze podane w euro - zasady przeliczania

Niniejsza publikacja zawiera odpowiedzi na następujące pytania: Jak przeliczyć kwoty w walucie obcej podane na fakturze wystawionej przed powstaniem obowiązku podatkowego? Jak przeliczyć kwoty w walucie podane na fakturze wystawionej po powstaniu obowiązku podatkowego? Jak przeliczyć należność za usługi budowlane zapłacone w euro? Według jakiego kursu przeliczyć złote na euro, gdy faktura została wystawiona w złotych?

Jak przeliczyć kwoty w walucie obcej podane na fakturze wystawionej przed powstaniem obowiązku podatkowego

Jak przeliczyć podane na fakturze kwoty w euro, jeśli fakturę wystawiłem 11 czerwca 2014 r. a towar dostarczyłem klientowi dopiero 3 lipca 2014 r.?

W przedstawionej przez Pana sytuacji mamy do czynienia z wystawieniem faktury przed powstaniem obowiązku podatkowego. Dlatego kwoty w walucie obcej (euro) przyjęte do określenia podstawy opodat­kowania przelicza się na złote według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury. W Pana przypadku ozna­cza to przyjęcie przelicznika z dnia 10 czerwca 2014 r.

Czy różnice kursowe wpływają na podstawę opodatkowania VAT

Warto pamiętać, że od 2014 r. podatnik ma prawo wystawić fakturę na 30 dni przed dokonaniem dosta­wy towaru lub wykonaniem usługi albo otrzymaniem zaliczki, jeśli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymał całość lub części zapłaty (np. zaliczkę, przedpłatę itp.).

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 31a ust. 2, art. 106i ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

Jak przeliczyć kwoty w walucie podane na fakturze wystawionej po powstaniu obowiązku podatkowego

Dostarczyłem towar kupującemu z Niemiec 15 maja 2014 r. Fakturę wystawiłem mu w euro 10 czerw­ca 2014 r. Według jakiego kursu powinienem przeliczyć należność?

W opisanym przez Pana przypadku uznajemy, że jest to WDT. Obowiązek podatkowy powstał w dniu wystawienia faktury. Euro (oczywiście zasada ta dotyczy też i innych walut) przelicza się wówczas według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Dla Pana dniem tym będzie 9 czerwca 2014 r., gdyż obowiązek podatkowy powstał 10 czerwca 2014 r.

Jak przeliczyć na złote kwoty podane na fakturze w walucie

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 31a ust. 1, art. 20 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Jak przeliczyć należność za usługi budowlane zapłacone w euro

Wykonałem usługę budowlaną w Polsce dla zagranicznego kontrahenta. Za swoje usługi wystawiłem mu fakturę w euro. Według jakiego kursu powinienem ją przeliczyć?

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK