| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Wynajem miejsc parkingowych dla klientów - odliczanie VAT

Wynajem miejsc parkingowych dla klientów - odliczanie VAT

Firma wykorzystuje samochody do celów mieszanych oraz wyłącznie do działalności. Wynajmujemy miejsca parkingowe na terenie biurowca dla własnych samochodów oraz dla naszych klientów. Na każde miejsce otrzymujemy osobną fakturę. Jak w tej sytuacji odliczać VAT? Czy 50% odliczamy tylko od miejsc służbowych, a od pozostałych miejsc możemy odliczyć 100%? Czy od wszystkich powinniśmy odliczyć 50%?

Loteria paragonowa 2015 - co miesiąc samochód i laptopy od Ministra Finansów

Odsetki od zaległości podatkowych - zmiany od 2015 r.

Niekoniecznie przy tym limit 50% obowiązuje w przypadku wynajmu miejsc parkingowych dla samochodów służbowych. Uznać bowiem należy, że limit ten obowiązuje wyłącznie w stosunku do wydatków, które bezpośrednio można powiązać z konkretnym pojazdem samochodowym nieuprawniającym do pełnych odliczeń.

W przypadku wynajmu miejsc parkingowych limit ten obowiązuje zatem tylko, jeżeli wynajmowane miejsce parkingowe jest przyporządkowane do konkretnego pojazdu samochodowego, który nie uprawnia do dokonywania pełnych odliczeń.

W przypadku wynajmu innych miejsc (nieprzyporządkowanych do konkretnych pojazdów samochodowych oraz przyporządkowanych do pojazdów samochodowych uprawniających do dokonywania pełnych odliczeń) limit 50% nie obowiązuje.

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

A zatem kwota podatku naliczonego z faktur dokumentujących wynajmowanie przez Państwa służbowych miejsc parkingowych zależy od tego, czy są one przyporządkowane do samochodów wykorzystywanych do celów mieszanych. Jeżeli tak, limit 50% niewątpliwie obowiązuje. W przeciwnym razie z faktur za wynajem miejsc parkingowych również w tym zakresie mogą Państwo, zdaniem autora, odliczać VAT w całości. Należy jednak pamiętać, że przyjęcie takiego stanowiska jest ryzykowne, gdyż nie ma wyjaśnień organów podatkowych potwierdzających jego prawidłowość.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Tomasz Krywan

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor licznych publikacji

CZYTAJ TAKŻE

„Zmiany w rozliczeniu VAT od samochodów - 1 kwietnia 2014 r.” - BV nr 6/2014

„Czy jest możliwe wynajęcie samochodu zgłoszonego informacją VAT-26” - BV nr 9/2014

„Specjalny system korekt dla samochodów” - BV nr 9/2014

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek Sp. z o.o.

Kancelaria audytorska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »