| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy podatnik niezarejestrowany może odliczyć VAT naliczony

Czy podatnik niezarejestrowany może odliczyć VAT naliczony

Podatnik, który nie dokonał rejestracji dla potrzeb VAT ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z poniesionych nakładów na zakup towarów lub usług w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jednak z uprawnienia tego może on skorzystać po dokonaniu rejestracji.

Czyli dopiero po złożeniu do właściwego naczelnika urzędu skarbowego zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R i uzyskaniu potwierdzenia rejestracji na druku VAT-5.

W praktyce, brak formalnego potwierdzenia rejestracji, po złożeniu zgłoszenia rejestracyjnego, również uprawnia do skorzystania z prawa odliczenia podatku naliczonego.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie w jakim nabyte towary lub usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Przepisy ustawy o VAT uznają za podatnika podatku od towarów i usług każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą bez względu na formalną jego rejestrację dla celów tego podatku. Rejestracja nie jest więc kryterium decydującym o uznaniu osoby prowadzącej działalność gospodarczą za podatnika podatku od towarów i usług.

Polecamy: serwis Koszty

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Skorzystanie z prawa odliczenia podatku naliczonego obarczone jest jednak formalnym wymogiem, określonym w art. 88 ust. 4 ustawy o VAT. Mianowicie z prawa tego nie mogą skorzystać podatnicy, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Warunkiem formalnym jest więc dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego.

Obowiązek taki spoczywa zresztą na podatniku przed dniem wykonania pierwszej czynności opodatkowanej (art. 96 ust. 1 ustawy o VAT). Wspomnieć w tym miejscu można, iż przepisy ustawy o VAT nie przewidują żadnej sankcji w przypadku braku rejestracji lub dokonania jej w terminie późniejszym niż rozpoczecie wykonywania działalności gospodarczej.

W konsekwencji, podatnik który nie dopełnił formalności rejestracyjnych może zrealizować swoje prawo do odliczenia podatku naliczonego po dokonaniu rejestracji. Wówczas skorzystać on może z obniżenia podatku należnego o podatek naliczony za okresy poprzedzające rejestrację.

Podatnik dokonuje zakupu towarów w styczniu 2010 r. Podatek naliczony wynikający z zakupów wyniósł 5.000 zł. W dniu 1 marca 2010 r. dopełnia on formalności rejestracyjnych i składa formularz VAT-R do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. W składanej deklaracji VAT-7 za marzec 2010 r. może on uwzględnić podatek naliczony wynikający z zakupów dokonanych przed rejestracją (w styczniu 2010 r.).

Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje również temu podatnikowi, który nie dopełnił formalności rejestracyjnych, a wobec którego organ podatkowy określił zobowiązanie podatkowe decyzji podatkowej.

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie dokonała rejestracji jako podatnik podatku od towarów i usług, pomimo przekroczenia wartości sprzedaży odpowiadającej równowartości 10.000 euro. W sytuacji, gdy okoliczność powyższą ustalił organ skarbowy w prowadzonej kontroli zasadnym jest rozstrzygnięcie czy wydając decyzję określającą wysokość zobowiązania podatkowego powinien uwzględnić prawo do odliczenia podatku naliczonego.

W wyroku z dnia 4 sierpnia 2009 r. sygn. akt III SA/Wa 3376/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że w opisanym wyżej przypadku organy podatkowe wydając decyzję określającą podatek od towarów i usług powinny brać pod uwagę podatek naliczony, gdyż uwzględnienie tylko podatku należnego narusza zasadę neutralności podatku VAT.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK