| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Kradzież samochodu nie odbiera prawa do odliczenia VAT

Kradzież samochodu nie odbiera prawa do odliczenia VAT


Jak powszechnie wiadomo, jedną z podstawowych zasad rządzących opodatkowaniem podatkiem VAT jest możliwość odliczania podatku naliczonego od podatku należnego, co ma w założeniu skutkować neutralnością podatku dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Co do zasady, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z treści ustawy o podatku VAT wynika również zasada, iż w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi, to po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do powyższego obniżenia podatku, jest on (co do zasady) obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego.

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

W związku z powyższym pojawiła się wątpliwość, czy w przypadku, gdy podatnikowi zostanie ukradziony samochód dostawczy, który był przez niego nabyty z przeznaczeniem do wykonywania czynności opodatkowanych (tj. na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej) i w momencie jego nabycia skorzystano z odliczenia podatku naliczonego, koniecznym będzie dokonanie korekty podatku naliczonego z uwagi na ewidentną zmianę jego przeznaczenia (bo już nie służy temu podmiotowi do celów prowadzonej działalności gospodarczej).

Jak wynika z wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy interpretacji indywidualnej nr ITPP2/443-964/10/EB z dnia 1 grudnia 2010 r., nie trzeba się obawiać fiskusa w takich przypadkach, gdyż postanowił on respektować wynikającą z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT zasady neutralności podatku dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

W myśl wyjaśnień interpretatora, fakt wystąpienia zdarzenia losowego, jakim jest kradzież lub zniszczenie towaru, który nastąpi po odliczeniu podatku, nie pozbawia podatnika prawa do dokonanego już odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem tego towaru, przy czym podkreślono, iż dla celów dowodowych fakt wystąpienia powyższego zdarzenia losowego winien być przez podatnika należycie udokumentowany.

Tym samym, nie ma obowiązku korygowania podatku naliczonego odliczonego przy zakupie samochodu w związku z jego kradzieżą oraz faktem otrzymania z tego tytułu odszkodowania.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK