| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Odliczenie VAT od paliwa do pojazdów i urządzeń działających na terenie firmy

Odliczenie VAT od paliwa do pojazdów i urządzeń działających na terenie firmy

Czy z faktur dokumentujących paliwo do wózków widłowych oraz zwyżek nożycowych można odliczać cały VAT? Te pojazdy i urządzenia są wykorzystywane wyłącznie na terenie firmy. Okazuje się, że tak, o ile urządzenia te są wykorzystywane wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych.

Prawo do odliczenia przysługuje podatnikom w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Dotyczy to również zakupu paliwa. Prawo do odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa przysługuje w zakresie, w jakim paliw to jest wykorzystywane przez podatników do wykonywania czynności opodatkowanych.

Odnosi się to także do zakupu paliwa do wózków widłowych czy zwyżek nożycowych. Zakup paliwa do takich urządzeń pozwala więc na odliczanie podatku naliczonego, o ile są one wykorzystywane przez podatników do wykonywania czynności opodatkowanych. Nie mają w takich przypadkach zastosowania przepisy ograniczające odliczanie kwoty podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa (art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT) ani niedające prawa do odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa (art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r.).

Przepisy te dotyczą wyłącznie niektórych pojazdów samochodowych w rozumieniu VAT. Natomiast z art. 2 pkt 34 ustawy o VAT wynika, że za pojazdy samochodowe uznaje się pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Przepisy ograniczające odliczanie VAT i zakazujące odliczania VAT od paliwa mają zastosowanie tylko do pojazdów samochodowych w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Przepisy te nie mają zastosowania przy nabywaniu paliwa (oraz ponoszeniu innych wydatków) do pojazdów i urządzeń, które nie są pojazdami samochodowymi.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Ma to w omawianej sytuacji fundamentalne znaczenie, gdyż ani wózki widłowe, ani zwyżki nożycowe nie są pojazdami samochodowymi w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym. W konsekwencji nie są również pojazdami samochodowymi w rozumieniu VAT. Wskazane przepisy nie mają zatem zastosowania przy nabywaniu do nich paliwa. Nadal aktualna jest zatem, przykładowo, interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 21 września 2012 r. (sygn. IPPP3/443-657/12-2/KB), w której czytamy, że:

(...) skoro wymienione we wniosku urządzenia i wózki widłowe nie są zaliczane do samochodów osobowych ani innych pojazdów samochodowych, to regulacje prawne zawarte w ww. art. 4 ustawy nowelizującej [obecnie regulacje prawne zawarte w art. 86a ustawy o VAT oraz art. 12 ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r. – przyp. autora] nie mają zastosowania do przedmiotowych urządzeń. A zatem przy realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliwa służącego do napędu wskazanych we wniosku urządzeń, Wnioskodawca powinien kierować się zasadami przewidzianymi w przywołanym wyżej art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »