REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odliczenie 50% VAT od paliwa do samochodów

Odliczenie 50% VAT od paliwa do samochodów
Odliczenie 50% VAT od paliwa do samochodów

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik tankuje paliwo do samochodu osobowego, korzystając z karty paliwowej. Zbiorcze faktury za paliwo zatankowane w danym miesiącu otrzymuje na początku kolejnego miesiąca. Do 30 czerwca 2015 r. z faktur tych nie odliczał VAT. Czy z otrzymanej na początku lipca 2015 r. faktury zbiorczej za paliwo zatankowane w czerwcu podatnik będzie mógł odliczyć połowę VAT?

Nie, podatnik nie będzie mógł odliczyć połowy VAT z faktury zbiorczej dokumentującej zakup paliwa zatankowanego do posiadanego samochodu osobowego w czerwcu 2015 r. Odliczenia tego będzie mógł dokonać dopiero z faktury dokumentującej zakupy paliwa zatankowanego w lipcu 2015 r.

Autopromocja

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Odliczanie VAT od paliwa do samochodów - zmiany od 1 lipca 2015 r.

Od 1 lipca 2015 r. nie obowiązuje zakaz odliczania podatku naliczonego z faktur za paliwo wykorzystywane do napędu samochodów osobowych oraz niektórych innych pojazdów samochodowych przeznaczonych do celów mieszanych (tj. art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r.). W konsekwencji od 1 lipca 2015 r. przy nabywaniu paliwa wykorzystywanego do napędu takich samochodów osobowych (oraz innych pojazdów samochodowych o niewielkiej ładowności) obowiązuje standardowy limit w wysokości 50% (art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT).

Z przepisów ustawy nie wynika, na jaki dzień należy oceniać zakres prawa do odliczenia. Przez wiele lat przyjmowano najczęściej, że czynić to należy na moment powstania prawa do odliczenia, a więc najczęściej na dzień otrzymania faktury.

Fiskus reprezentuje jednak odmienne stanowisko. Możemy się z nim zapoznać w opublikowanej przez Ministerstwo Finansów broszurze pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. Broszura została opublikowana na stronach internetowych Ministerstwa Finansów – http://www.mf.gov.pl/). Wynika z niej, że:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

(...) prawo do odliczenia podatku z tytułu poniesienia wydatku związanego z pojazdem samochodowym (zakup towaru lub usługi) w przypadku merytorycznej zmiany przepisów od dnia 1 kwietnia 2014 r. (...) należy oceniać, co do zasady, w świetle przepisów obowiązujących na moment powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy towaru lub usługi.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Podobne stanowisko w udzielanych wyjaśnieniach reprezentują organy podatkowe. Przykładowo takie stanowisko zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 6 sierpnia 2014 r. (sygn. ILPP2/443-546/14-2/AK). Czytamy w niej, że:

(...) w odniesieniu do analizowanych wydatków (zakup akcesoriów samochodowych, wymiana opon itp.) obowiązek podatkowy po stronie dostawców powstał – zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT – w dacie dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, a więc przed 1 kwietnia 2014 r. Tym samym Spółka, otrzymując po 1 kwietnia 2014 r. faktury dokumentujące dokonane zakupy, powinna zastosować zasady odliczania podatku VAT obowiązujące przed tą datą.

Stanowisko to zostało potwierdzone również w komunikacie MF z 16 czerwca 2015 r. Jednocześnie Ministerstwo ostrzegło, że kwestia rzeczywistego wykorzystania paliwa będzie od 1 lipca przedmiotem kontroli.

Od 1 lipca 2015 r. podatnicy będą mogli odliczać 50% VAT naliczonego z faktur dokumentujących nabycie paliwa do samochodu osobowego wykorzystywanego do celów mieszanych.

Przyjęcie takiego stanowiska oznacza, że podatnik nie będzie mógł odliczyć podatku z faktury zbiorczej dokumentującej zakup paliwa zatankowanego do posiadanego samochodu osobowego w czerwcu 2015 r. Faktura dokumentuje bowiem dostawy paliwa, z tytułu których obowiązek podatkowy powstał w czerwcu 2015 r. A więc dotyczy okresu, gdy obowiązywał jeszcze przepis zabraniający odliczania podatku naliczonego z faktur za paliwo do napędu samochodów osobowych oraz niektórych innych pojazdów samochodowych o niewielkiej ładowności, wykorzystywanych do celów mieszanych. Odliczenia połowy kwoty podatku podatnik będzie mógł dokonać dopiero z faktury dokumentującej zakupy paliwa zatankowanego do posiadanego samochodu osobowego w lipcu 2015 r.

Biuletyn VAT

Zasady odliczania VAT od paliwa od 1 lipca 2015 r.

Rodzaj samochodu

Faktury otrzymane w czerwcu,
za tankowania w czerwcu

Faktury otrzymane w lipcu,
za tankowania w czerwcu

Faktury otrzymane w lipcu lub później,
za tankowania od 1 lipca

Samochód uprawniający do odliczenia 100% VAT

Odliczamy 100% VAT

Nadal odliczamy 100% VAT

Nadal odliczamy 100% VAT

Samochód uprawniający do odliczenia 50% VAT

Nie odliczymy VAT w ogóle

Nie odliczymy VAT w ogóle

Odliczamy 50% VAT

Podstawa prawna:

- art. 19a ust. 1 oraz art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 605

- art. 12 ust. 1 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stawka godzinowa netto od lipca 2024 r. Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

W 2024 roku minimalna stawka godzinowa  wzrasta dwukrotnie – od 1 stycznia i od 1 lipca. Ile wynosi ta stawka netto i kogo dotyczy? Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

Najniższa krajowa - ile na rękę od lipca 2024?

W 2024 roku (tak samo jak w poprzednim) minimalne wynagrodzenie za pracę jest podnoszone dwa razy – od 1 stycznia i od 1 lipca. Tzw. najniższa krajowa pensja dla pracownika na pełnym etacie wynosi od 1 stycznia 4242 zł brutto (to jest ok. 3220 zł netto). Jaka będzie minimalna płaca (brutto i netto) od 1 lipca 2024 r.?

Przesunięcie wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Ustawa uchwalona

Sejm uchwalił ustawę, która przesuwa wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Zmiana ta ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania.

Od kiedy KSeF?

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

REKLAMA