| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Jak rozliczyć w VAT przekazanie towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem

Jak rozliczyć w VAT przekazanie towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem


Minister Finansów nie ustaje w ulepszaniu ustawy o VAT. W najnowszym projekcie zmian (projekt zmian do ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 10 grudnia 2010 r.) pojawia się nowe brzmienie art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej zwanej jako ustawy o VAT). Być może znowelizowana regulacja ostatecznie rozwiąże ciągły spór, jaki toczy się pomiędzy organami podatkowymi a podatnikami w zakresie dokonywanych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie natomiast z treścią projektowanego przepisu, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2. wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych towarów.

Przepis ustępu 3 pozostanie bez zmian.

Powołana zmiana brzmienia art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, polegać będzie na usunięciu sformułowania: „na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem” i skutkować będzie rzeczywiście koniecznością opodatkowania każdego nieodpłatnego przekazania towarów, przy nabyciu których podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku, z wyłączeniem prezentów o małej wartości, drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych oraz próbek.

X sp. z o.o. (producent porcelany) przekazuje serwis kawowy na potrzeby reprezentacji i reklamy. Jest to serwis posiadający logo Spółki. Jego przekazanie stanowi prezent gwiazdkowy dla klientów, którzy dokonali największej ilości zakupów od Spółki. Przy jego produkcji Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Zgodnie z obecnymi uregulowaniami, czynność przekazania nie podlega opodatkowaniu, ponieważ nastąpiło ono na cele związane z przedsiębiorstwem.

Y sp. z o.o. w ramach programu lojalnościowego przekazuje nieodpłatnie nagrody i prezenty w kwocie 250 zł dla jednego kontrahenta. Przekazanie przez Podatnika bez wynagrodzenia towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele związane z tym przedsiębiorstwem nie stanowi dostawy towarów, nawet jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu.

Jeśli omawiany projekt nowelizacji wejdzie w życie, powyższe czynności będą podlegać opodatkowaniu na gruncie ustawy o VAT na równi z odpłatną dostawą towarów.

W związku z prezentowaną zmianą straci zatem na znaczeniu dotychczasowe orzecznictwo sądów administracyjnych, umożliwiające nieopodatkowanie wydań towarów, które miały miejsce w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Na chwilę obecną planowana data wejścia w życie nowelizowanego przepisu to 1 lutego 2011 r. Czy ustawodawca dotrzyma terminu wprowadzenia tego jeszcze nie wiadomo.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT i proces legislacyjny

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK