| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Sprzedaż nieruchomości przez komornika - płatnika podatku VAT – moment powstania obowiązku podatkowego

Sprzedaż nieruchomości przez komornika - płatnika podatku VAT – moment powstania obowiązku podatkowego

Zgodnie z art. 18 ustawy o VAT komornik, który dokonuje czynności egzekucyjnych wobec podatnika VAT, jest płatnikiem tego podatku. Rzecz jasna ma to miejsce w przypadku sprzedaży majątku przejętego w drodze egzekucji. Jednak podatek VAT nie może być uznany za należność, którą uwzględnia się w planie podziału sumy uzyskanej z egzekucji jako przypadającą wierzycielowi egzekwującemu lub innemu uczestnikowi podziału. Bowiem Skarb Państwa, będący wierzycielem tej należności, nigdy nie jest wierzycielem egzekwującym w danym postępowaniu egzekucyjnym.

Wobec wniesienia skargi kasacyjnej przez Dyrektora Izby Skarbowej sprawę rozpatrzył Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie. Sąd ten uchylił wyrok Sądu I-szej instancji – uznał jednocześnie stanowisko organów podatkowych za prawidłowe.

W uzasadnieniu orzeczenia Naczelny Sąd Administracyjny przywołał wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 listopada 2010 r. P 44/07. Odchodząc od szczegółowej analizy przedmiotowego orzeczenia Trybunału trzeba jednie wskazać, iż przedmiotem analizy był art. 18 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten stanowi: „Organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954, z późn. zm.) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.”

Zobacz także: Sprzedaż nieruchomości w trybie egzekucji komorniczej – od jakiej kwoty liczymy PIT?

Trybunał Konstytucyjny orzekł o zgodności zacytowanego przepisu z ustawą zasadniczą. Wartym przywołania jest fragment wyroku, w którym Trybunał cytuje uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 15 grudnia 2006 r. sygn. akt III CZP 115/06: „skoro ustawa o VAT stanowi, że podatkowi od towarów i usług podlega sprzedaż dokonana w wyniku egzekucji i płatnikiem tego podatku jest komornik, przepisy kodeksu postępowania cywilnego dotyczące egzekucji należy wykładać tak, aby zapewnić wykonanie przepisów tej ustawy. Prowadzenie egzekucji z nieruchomości należy do komornika (art. 921 § 1 k.p.c.), a tylko niektóre czynności, określone w ustawie, podejmuje sąd, co wymusza odpowiednie współdziałanie tych organów; komornik ma obowiązek umożliwienia wykonania obowiązków należących do sądu, a sąd, jako organ egzekucyjny, powinien umożliwić wykonanie obowiązków, które spoczywają na komorniku".

W omawianym orzeczeniu stwierdzono również, że podatek VAT nie może być uwzględniony w planie podziału sumy uzyskanej z egzekucji. W konsekwencji w przypadku, gdy sprzedaż nieruchomości w trybie egzekucji podlega opodatkowaniu, suma ulegająca podziałowi, którą wymienia się w planie podziału, powinna być pomniejszona o podatek od towarów i usług.

Odnosząc powyższe do omawianej sprawy – data postanowienia z października 2007 r. stwierdzająca prawomocność postanowienia Sądu Rejonowego co do przysądzenia własności nieruchomości stanowi moment wyznaczający obowiązek podatkowy.

Choć w ogólnym rozrachunku kwota podatku została wpłacona do urzędu skarbowego to z uwagi na fakt, iż nie nastąpiło to we właściwym terminie, komornik zobligowany został do wpłacenia jeszcze ustawowych odsetek.

Źródło: wyrok NSA z 17 czerwca 2011 r. - sygn. akt I FSK 1064/10.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Grzelak

Solicitor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK