| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Sprzedaż złomu firmie niebędącej czynnym podatnikiem VAT

Sprzedaż złomu firmie niebędącej czynnym podatnikiem VAT

Czynny podatnik podatku od towarów i usług sprzedaje złom, wymieniony w załączniku nr 11 do ustawy o podatku od towarów i usług. Nabywcą złomu jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą, który nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Czy w opisanej sytuacji podatek należny z tytułu sprzedaży złomu rozlicza sprzedawca czy nabywca?

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Podatnikami w myśl art. 17 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. dokonującym ich dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie w art. 113 ust. 1 i 9,
  2. nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15,
  3. dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2.

Zgodnie natomiast z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 35) w okresie od dnia 1 kwietnia 2013 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. warunek, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, jest spełniony, jeżeli dokonującym dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, niekorzystający ze zwolnienia, o którym mowa w art.113 ust. 1 i 9 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu dotychczasowym.

Koszty reprezentacji - korzystna interpretacja Ministra Finansów

Podstawa opodatkowania VAT 2014 – zmiana ustawy o VAT

Z przepisu art. 17 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy wynika, że przy zakupie złomu wymienionego w załączniku nr 11 do tej ustawy, od czynnego podatnika podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy dostawa nie korzysta ze zwolnienia jako dostawa towaru używanego, nabywca prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu ww. ustawy o podatku od towarów i usług rozlicza podatek należny, niezależnie od tego czy jest on czynnym podatnikiem, czy też nie. W związku z tym, w opisanej sytuacji podatnikiem, tj. podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku należnego z tytułu dostawy złomu, jest jego nabywca.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kopczyńska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »