| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Konsekwencje niezłożenia informacji VAT-26

Konsekwencje niezłożenia informacji VAT-26

Firma dokonująca zakupu samochodu, który będzie wykorzystywany wyłącznie w celach gospodarczych musi prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, ustalić regulamin wewnętrzny zakazujący korzystania z pojazdu w celach prywatnych oraz złożyć w terminie VAT-26. Dopiero po dokonaniu tych czynności może odliczyć 100% VAT. W przypadku natomiast, gdy nie dotrzyma terminu złożenia informacji VAT-26, poda informacje niezgodne ze stanem rzeczywistym lub dokona odliczenia niezgodnego z przepisami, podlega stosownej karze na gruncie Kodeksu karnego skarbowego.

Podatnik, który spóźnił się ze złożeniem wniosku może dokonać korekty rozliczenia. Zasady wyjaśnia art. 90b ust. 3 ustawy. Jeżeli podatnik posiada samochód o wartości większej niż 15 000 zł i nabył go z ograniczonym do 50% prawem do odliczania jest uprawniony do korekty części nieodliczonego podatku VAT w terminie 60 miesięcy od nabycia. Jeżeli wartość pojazdu jest mniejsza, termin ustalono na 12 miesięcy od dnia nabycia do sporządzenia korekty. Np. Jeżeli samochód został nabyty 15 maja 2015 r., a wniosek złożono 15 czerwca 2015 r. za maj zostanie odliczone 50% podatku. W drodze korekty, w zależności od wartości pojazdu (15 000 zł czy mniej), będzie można podwyższyć kwotę odliczonego podatku za czerwiec.

Zgodnie z ustawą, co do zasady korekta dotyczy nabycia, importu lub wytworzenia pojazdu. Odliczanie pozostałych wydatków odbywa się na bieżąco. Zatem osoba prowadząca działalność gospodarczą musi na bieżąco sprawdzać prawo do odliczania VAT, żeby otrzymać zwrot.

Zobacz wzór: Informacja VAT-26

Co z odpowiedzialnością karną skarbową za naruszenie terminu VAT-26?

Co do zasady Kodeks Karny Skarbowy, uznaje winę  podatnika, który nie składa wniosku, robi to w nieodpowiednim terminie, podaje informacje niezgodne ze stanem rzeczywistym lub dokonuje odliczenia niezgodnego z przepisami. Podatnik podlega wtedy karze grzywny 720 stawek dziennych. Natomiast jeżeli złożono właściwemu organowi informację o pojeździe, po terminie, ale przed dniem rozpoczęcia czynności sprawdzających w zakresie od podatków i usług, wszczęciem postępowania podatkowego, doręczeniem zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego w ramach kontroli skarbowej, nie podlega w/w karze ( k.k.s. art. 56a ust. par. 3).

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK