| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Jaka stawka VAT dla usługi montażu okien?

Jaka stawka VAT dla usługi montażu okien?

Do 31 grudnia 2010 r. usługa montażu okien przez producenta korzystała z obniżonej stawki podatku VAT w wysokości 7%. Warunkiem zastosowania preferencyjnej stawki było dokonanie montażu w obiektach budownictwa mieszkaniowego. A jak jest w 2011 roku?

Od 1 stycznia 2011 r. wprowadzono zmiany polegające na podwyższeniu stawki z 7% do 8%, przestało też obowiązywać rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w którym wprost regulowano warunki stosowania obniżonej stawki przy montażu okien przez ich producenta.

Od 2011 roku w celu identyfikacji towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług z 2008 r. (wcześniej stosowano Klasyfikację z 1997 r.).

W świetle powyższych zmian warto odpowiedzieć na pytanie: czy obecnie montaż okien przez producenta w dalszym ciągu korzysta z obniżonej stawki podatku VAT – obecnie 8%?

Obowiązujące do końca 2010 r., wspomniane wyżej, rozporządzenie Ministra Finansów zostało zastąpione nowym - z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Odmiennie niż pod rządami poprzednich przepisów wykonawczych - nowe rozporządzenie nie reguluje kwestii montażu okien. Odstąpienie od regulacji omawianej kwestii wynika z tego, iż mająca zastosowanie od początku roku w podatku VAT klasyfikacja statystyczna z 2008 r. klasyfikuje montaż okien jako usługę i to niezależnie od tego czy została wykonana przez ich producenta.

W konsekwencji powyższego przyjrzeć się należy innym regulacjom, w szczególności dotyczącym stosowania obniżonej 8% stawki podatku VAT.

Przepisy dotyczące wskazanej wyżej preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług zawarte zostały między innymi w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu: „Stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.”

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

W świetle powołanych regulacji 8% stawkę podatku stosuje się do: budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy obiektu objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Polecamy: VAT 2011

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Premium English

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »