REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Niższe stawki VAT od 1 stycznia 2017 r. / Fot. Fotolia
Niższe stawki VAT od 1 stycznia 2017 r. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów poinformowało, że nie prowadzi obecnie prac legislacyjnych zmierzających do zmiany wysokości stawek VAT. Brak nowelizacji przepisów w tym zakresie oznacza, że z dniem 1 stycznia 2017 r. obniżce ulegną stawki VAT dla dokonywanych czynności odpowiednio z 23% na 22% oraz z 8% na 7%.

Nowy serwis: Biura rachunkowe

Autopromocja

W 2011 r. Minister Finansów podwyższył stawki VAT. Podwyżka ta miała mieć charakter przejściowy i trwać 3 lata. Okres ten następnie został przedłużony na kolejne lata. Z wypowiedzi MF nie można jasno wywnioskować, do kiedy ta podwyżka będzie obowiązywać. Padają kolejne daty, rok: 2016, 2017 ale pod warunkiem, że wpływy z tego podatku wzrosną i sukcesem zakończą się plany walki rządu z szarą strefą. Jednak wciąż nie wiadomo, co jeśli sukcesu nie będzie lub będzie się on oddalał w perspektywie na kolejne lata? Jakie rząd planuje przedsięwziąć działania?

Niektóre wyroby medyczne bez obniżonej stawki VAT

Zwiększenie VAT prowadzi m.in. do wzrostu cen żywności, leków i czynszów, a także kosztów opieki zdrowotnej i socjalnej, a co tym idzie do obniżenia poziomu życia obywateli a także do ucieczki zagranicznych inwestorów z Polski. Kiedy zatem Ministerstwo Finansów zamierza przywróci niższe stawki VAT?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odnosząc się do kwestii obniżenia stawek VAT, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 33052) wyjaśnił, że w dobie problemów ze zbilansowaniem deficytów budżetowych, od początku 2009 r. większość państw członkowskich Unii Europejskiej podwyższyło stawki podatku VAT (m.in. Wielka Brytania, Grecja, Czechy, Hiszpania, Portugalia, Finlandia, Słowacja, Węgry, Włochy, w tym niektóre o kilka punktów procentowych).

Polecamy produkt: Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

W celu zapewnienia stabilności finansów publicznych rząd podjął szereg działań, w tym również w zakresie systemu podatkowego. Zmiany te zostały sprecyzowane w „Wieloletnim Planie Finansowym Państwa 2010-2013” (przyjętym przez Radę Ministrów w drodze uchwały Nr 119 z dnia 3 sierpnia 2010 r. - M. P. Nr 57, poz. 773).

Ustawą z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578) wprowadzono zmiany w zakresie czasowego podwyższenia stawek podatku od towarów i usług (m.in. z 22% do 23 % i z 7% do 8%) w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. Zmiany te wynikały przede wszystkim z ogólnej sytuacji budżetowej państwa będącej skutkiem globalnego kryzysu na światowych rynkach finansowych.

Niższy VAT na e-booki ale nie na e-prasę?

Księgi prowadzone przez biuro rachunkowe w siedzibie firmy

Podejmując decyzję o przejściowym podwyższeniu stawek VAT o 1 punkt procentowy jednocześnie podjęto starania, aby po wygaśnięciu z dniem 31 grudnia 2010 r. derogacji zapisanej w Traktacie Akcesyjnym z 2004 r. (przedłużonej w grudniu 2007 r. na dalsze trzy lata, tj. do 31 grudnia 2010 r.) wprowadzić od dnia 1 stycznia 2011 r. najniższą stawkę podatku, jaką w tym zakresie, zgodnie z prawem Unii Europejskiej Polska mogła zastosować, tj. stawkę w wysokości 5% na niektóre towary, które do dnia 31 grudnia 2010 r. korzystały ze stawek obniżonych do 3% i 0% (dotyczyło to nieprzetworzonej żywności oraz książek i czasopism specjalistycznych).

Wprowadzenie stawki obniżonej w wysokości 5% na podstawowe produkty żywnościowe, książki oraz czasopisma specjalistyczne, miało na celu złagodzenie skutków czasowego wzrostu stawek.

Ustawą z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1608) przedłużono obowiązywanie podwyższonych o 1 pkt procentowy stawek VAT w latach 2014-2016. Było to związane z realizacją przyjętej przez Radę Ministrów w dniu 30 kwietnia 2013 r. Aktualizacji Programu Konwergencji na rok 2013 oraz Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2013-2016. Spowodowane to zostało koniecznością ograniczenia nierównowagi finansów publicznych (co jest niezbędnym warunkiem dla stabilności makroekonomicznej i długofalowego wzrostu gospodarczego) jak również słabą koniunkturą na głównych rynkach eksportowych. Jest to również okres potrzebny do utrwalenia się efektów zmian strukturalnych skutkujących trwałą poprawą sytuacji finansów publicznych.

M. Szczurek: Nie możemy sobie pozwolić na dowolne cięcia podatków

Dodatkowo, jak zauważa MF, z raportu przygotowanego dla Komisji Europejskiej wynika, że Polska znalazła się w grupie 10 państw członkowskich Unii Europejskiej o najniższej średniej ważonej stawce VAT, która obciąża gospodarstwa domowe (wynosi ona 10,1%).

Jednocześnie resort finansów informuje, że obecnie nie są prowadzone prace legislacyjne zmierzające do zmiany wysokości stawek podatku od towarów i usług (brak nowelizacji przepisów oznacza, że z dniem 1 stycznia 2017 r. obniżce ulegną stawki VAT dla dokonywanych czynności odpowiednio z 23% na 22% oraz z 8% na 7%). Kwestia dokonywania zmian w całym systemie podatkowym, w tym ewentualnego wcześniejszego obniżenia ww. stawek, będzie brana pod uwagę w pracach nad przygotowaniem ustawy budżetowej na 2016 r.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stawka godzinowa netto od lipca 2024 r. Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

W 2024 roku minimalna stawka godzinowa  wzrasta dwukrotnie – od 1 stycznia i od 1 lipca. Ile wynosi ta stawka netto i kogo dotyczy? Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

Najniższa krajowa - ile na rękę od lipca 2024?

W 2024 roku (tak samo jak w poprzednim) minimalne wynagrodzenie za pracę jest podnoszone dwa razy – od 1 stycznia i od 1 lipca. Tzw. najniższa krajowa pensja dla pracownika na pełnym etacie wynosi od 1 stycznia 4242 zł brutto (to jest ok. 3220 zł netto). Jaka będzie minimalna płaca (brutto i netto) od 1 lipca 2024 r.?

Przesunięcie wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Ustawa uchwalona

Sejm uchwalił ustawę, która przesuwa wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Zmiana ta ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania.

Od kiedy KSeF?

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

REKLAMA