| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Niższe stawki VAT od 1 stycznia 2017 r.

Niższe stawki VAT od 1 stycznia 2017 r.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że nie prowadzi obecnie prac legislacyjnych zmierzających do zmiany wysokości stawek VAT. Brak nowelizacji przepisów w tym zakresie oznacza, że z dniem 1 stycznia 2017 r. obniżce ulegną stawki VAT dla dokonywanych czynności odpowiednio z 23% na 22% oraz z 8% na 7%.

Nowy serwis: Biura rachunkowe

W 2011 r. Minister Finansów podwyższył stawki VAT. Podwyżka ta miała mieć charakter przejściowy i trwać 3 lata. Okres ten następnie został przedłużony na kolejne lata. Z wypowiedzi MF nie można jasno wywnioskować, do kiedy ta podwyżka będzie obowiązywać. Padają kolejne daty, rok: 2016, 2017 ale pod warunkiem, że wpływy z tego podatku wzrosną i sukcesem zakończą się plany walki rządu z szarą strefą. Jednak wciąż nie wiadomo, co jeśli sukcesu nie będzie lub będzie się on oddalał w perspektywie na kolejne lata? Jakie rząd planuje przedsięwziąć działania?

Niektóre wyroby medyczne bez obniżonej stawki VAT

Zwiększenie VAT prowadzi m.in. do wzrostu cen żywności, leków i czynszów, a także kosztów opieki zdrowotnej i socjalnej, a co tym idzie do obniżenia poziomu życia obywateli a także do ucieczki zagranicznych inwestorów z Polski. Kiedy zatem Ministerstwo Finansów zamierza przywróci niższe stawki VAT?

Odnosząc się do kwestii obniżenia stawek VAT, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 33052) wyjaśnił, że w dobie problemów ze zbilansowaniem deficytów budżetowych, od początku 2009 r. większość państw członkowskich Unii Europejskiej podwyższyło stawki podatku VAT (m.in. Wielka Brytania, Grecja, Czechy, Hiszpania, Portugalia, Finlandia, Słowacja, Węgry, Włochy, w tym niektóre o kilka punktów procentowych).

Polecamy produkt: Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

W celu zapewnienia stabilności finansów publicznych rząd podjął szereg działań, w tym również w zakresie systemu podatkowego. Zmiany te zostały sprecyzowane w „Wieloletnim Planie Finansowym Państwa 2010-2013” (przyjętym przez Radę Ministrów w drodze uchwały Nr 119 z dnia 3 sierpnia 2010 r. - M. P. Nr 57, poz. 773).

Ustawą z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578) wprowadzono zmiany w zakresie czasowego podwyższenia stawek podatku od towarów i usług (m.in. z 22% do 23 % i z 7% do 8%) w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. Zmiany te wynikały przede wszystkim z ogólnej sytuacji budżetowej państwa będącej skutkiem globalnego kryzysu na światowych rynkach finansowych.

Niższy VAT na e-booki ale nie na e-prasę?

Księgi prowadzone przez biuro rachunkowe w siedzibie firmy

Podejmując decyzję o przejściowym podwyższeniu stawek VAT o 1 punkt procentowy jednocześnie podjęto starania, aby po wygaśnięciu z dniem 31 grudnia 2010 r. derogacji zapisanej w Traktacie Akcesyjnym z 2004 r. (przedłużonej w grudniu 2007 r. na dalsze trzy lata, tj. do 31 grudnia 2010 r.) wprowadzić od dnia 1 stycznia 2011 r. najniższą stawkę podatku, jaką w tym zakresie, zgodnie z prawem Unii Europejskiej Polska mogła zastosować, tj. stawkę w wysokości 5% na niektóre towary, które do dnia 31 grudnia 2010 r. korzystały ze stawek obniżonych do 3% i 0% (dotyczyło to nieprzetworzonej żywności oraz książek i czasopism specjalistycznych).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK